2007.11.05. 03:29
<u>Ártatlanok voltak</u>
<b>Veszprém</b> - Ötvenegy évvel ezelőtt, november 4-én huszonegy magyar katona esett áldozatul Veszprémben, de a szovjet deszantosok nem harcban, nem bevetés alatt ölték meg őket.
Azt a parancsot kapták, lőjenek minden egyenruhásra, s ezt teljesítették is. A magyar katonáknak kivétel nélkül azért kellett meghalniuk, mert egyenruhában voltak. Volt, aki kimenője alatt a buszról szállt le - tarkón lőtték -, volt, akit sebesülteket szállító mentőautó személyzeteként ért halálos lövés. Ezek az emberek birtokában voltak a katonabecsületnek, a katona legfőbb erényének - hangsúlyozta Juhász alezredes.
A lánctalpasokkal nya-kunkra ültetett hatalom véres terrorral állt bosszút - jelentette ki a Magyar Vidék Országos 56-os Szövetség elnöke, Pintér Kornél. Majd így folytatta: Jogos feltenni a kérdést, az 56 utáni megtorlásokért hány személyt vontak fe-lelősségre? A szónok úgy véli, a kommunista diktatúra egyetlen gyilkosa sem bűnhődött. Szerinte ebben az országban csak a letiport, kifosztott Magyarország a bűnös, még azokért a bűnökért is, amelyeket soha, senki el nem követett .
Este hétkor a várban a Kereszténydemokrata Néppárt szervezésében is megemlékeztek a forradalom leveréséről. Ezen az eseményen Soltész Miklós országgyűlési képviselő, a KDNP alelnöke mondott beszédet. Ő is kitért rá, a börtönbüntetések és a deportálások igazi tettesei mindeddig elkerülték a felelősségre vonást, sőt, sokszor köny-nyes szemmel, meghatódva emlékeznek hőseinkre. Utalt Borisz Jelcin szavaira, aki 1991-ben ki tudta mondani: 1956 tragédiájáról beszélek, amely a szovjet rendszer lemoshatatlan szégyenfoltja marad örökké. Magyarország és Oroszország népeinek meg kell ismerniük e tragikus évek teljes igazságát, ...mert a teljes igazság ismerete nélkül nem állítható helyre a teljes igazságosság . Soltész Miklós szerint az ország ma nem ilyen állapotban lenne, ha a kommunisták mai utódai meghallgatták volna Borisz Jelcin üzenetét. Úgy tűnik, hiába történt ezrek véráldozata - mondotta a szónok.
A megemlékezést a püspöki palota közelében tartották, mert az eredetileg tervezett helyszínen, Brusznyai Árpád emléktáblájánál nem működött a közvilágítás. - Csak remélni merjük, hogy ennek nem ugyanolyan oka van, mint az Orbán Viktor elleni APEH-vizsgálatnak - mondta Forró Pál, a KDNP városi elnöke, mielőtt az összegyűltek átvonultak a veszprémi mártír emléktáblájához, hogy elhelyezzék koszorúikat.