Belföld

2009.09.22. 15:51

Századvég és Forsense: három párt lépné át a parlamenti küszöböt

Budapest - A Századvég és a Forsense szeptember első felében végzett, legfrissebb kutatása szerint továbbra is jelentős a különbség a két legnagyobb párt támogatottságában. Az MSZP-n és a Fideszen kívül csak a Jobbiknak lenne esélye az 5 százalékos parlamenti küszöb átlépésére - közölték kedden az MTI-vel.

MTI

A két intézet felmérése azt mutatta: jelentős előnnyel vezet a Fidesz az MSZP előtt. A kormánypárt támogatottsága 14 százalék az összes szavazó körében, a Fideszé pedig 25 százalék. A biztosan szavazók, pártot választók körében a Fidesz továbbra is a szavazatok 57 százalékára, míg az MSZP a szavazatok negyedére számíthatna, a júniusi támogatottságát stabilan őrző Jobbik 12 százalékot kapna.
    
A kutatás szerint a Jobbik kivételével más kispártnak nincs esélye az 5 százalékos parlamenti küszöb átlépésére.     Az SZDSZ-re voksolók aránya a biztosan szavazó, pártot választó emberek körében már az 1 százalékot sem éri el. A Lehet Más a Politika (LMP) és az MDF júniusban még 4-4 százalékon állt, most az LMP már csak a szavazatok 2 százalékát, az MDF pedig 1 százalékát szerezhetné meg.  
    
A Bajnai-kormány megítélése megalakulása óta folyamatosan javul, ám a kabinetet illetően a többségi vélekedés még mindig alapvetően negatív. Szeptemberben a megkérdezettek több mint fele, 52 százaléka értékelte negatívan a kormány tevékenységét. A kabinet értékelése elsősorban a pártszimpátiától függ. Az MSZP szavazóinak 93 százaléka pozitívan ítélte meg a kormányt, a Fidesz szavazóinak 84 százaléka viszont negatívan.
    
Nem kedvező az ellenzék tevékenységének megítélése sem. A politikai évadnyitót megelőzően készült adatfelvétel szerint szeptemberben az ellenzék tevékenységét pozitívan megítélők aránya 32 százalék, míg negatív véleményen a kérdezettek 58 százaléka van. Továbbra is jelentős (24 százalék) azoknak az aránya, akik mind a kormánnyal, mind az ellenzékkel elégedetlenek.
    
A közvélemény-kutatást szeptember 2. és 18. között végezték, annak során ezer, véletlenszerűen kiválasztott felnőttet kérdeztek meg. A közlemény szerint a minta összetétele a legfontosabb szociodemográfiai tényezőket (nem, kor, régió,  településtípus, iskolai végzettség) tekintve megfelel a felnőtt magyar lakosság arányainak.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!