Foci-Eb 2020

2021.06.20. 20:20

Olaszország történelmet írt, legyőzte Walest

A labdarúgó Európa-bajnokság történetében eddig még soha nem fordult elő olyan, hogy bármely együttes három győzelemmel, kapott gól nélkül jut tovább: ezt vitte véghez a Roberto Mancini vezette olasz válogatott, amely a csoportkör harmadik, záró fordulójában 1–0-s győzelmet aratott Wales ellen, így természetesen az első helyen zárt az A jelű kvartettben.

Fotó: AFP

Fotó: ALBERTO LINGRIA

A-CSOPORT, 3. FORDULÓ

Róma, Stadio Olimpico. Vezette: Hategan (román)

Olaszország: Donnarumma (Sirigu 89.) – Tolói, Bonucci (Acerbi 45.), Bastoni, Emerson Palmieri – Pessina (Castrovilli 87.), Jorginho (Cristante 75.), Verratti – Chiesa, Belotti, Bernardeschi (Raspadori 75.). Szövetségi kapitány: Roberto Mancini

Wales: Ward – Gunter, Rodon, Ampadu – C. Roberts, Allen (Levitt 87.), Morrell (Moore 60.), N. Williams (B. Davies 86.) – Bale (Brooks 86.), Ramsey, D. James. (H. Wilson 74.). Szövetségi kapitány: Rob Page

Gólszerző: Pessina (39.)

Kiállították: Ampadu (Wales – 55.)

A két csapat legutóbb 2003 szeptemberében Eb-selejtezőn csapott össze egymással Milánóban, az olasz válogatott akkor Filippo Inzaghi triplájával és Alessandro Del Piero találatával 4–0-ra győzött.

Annak ellenére is az olaszok kezdték jobban a találkozót, hogy már biztos továbbjutóként léptek pályára: az első tíz percben jóval többet, mintegy 75 százalékban birtokolták a labdát. Sokkal veszélyesebben is játszottak a riválisuknál, Danny Ward kapusnak bőven akadt feladata – Emerson Palmieri és Matteo Pessina lövését is hárította.

Huszonhat percet kellett várni az első walesi helyzetre: bal oldali szöglet után az üresen érkező Gunter fejelt, de a labda elszállt a keresztléc fölött.

A 35. percben elismerésre méltó mérföldkőhöz érkeztek az olaszok: 1000 perce nem találtak be ellenük.

Nem sokkal később góllal „ünnepelt” Roberto Mancini csapata: Marco Verratti szabadrúgásból ívelt a tizenhatoson belülre, Pessina érkezett, s remek találatot szerzett – a hosszú alsó sarokba lőtt.

EGY KIS STAT: Matteo Pessina hetedik alkalommal lépett pályára a felnőttválogatottban, amelyben a harmadik gólját szerezte – tétmérkőzésen életében először Wales ellen talált be.

A második félidőt olyan jól folytatták az olaszok, ahogyan az elsőt abbahagyták – Federico Bernardeschi kiválóan próbálkozott szabadrúgásból, de csak a kapufát találta el –, ráadásul az 56. percben emberelőnybe kerültek: a walesiek legfiatalabb tagja, a mindössze 20 esztendős Ethan Ampadu csúnyán rálépett Bernadeschi lábára, Hategan játékvezető habozás nélkül felmutatta a piros lapot.

Federico Chiesáék folyamatosan nyomást gyakoroltak vetélytársukra, amelynek ezzel szemben azért akadt veszélyes helyzete: bal oldali szabadrúgás után a teljesen üresen álló Bale kapásból a kapu fölé lőtt.

Hiába támadtak folyamatosan az olaszok, nem tudták tovább növelni az előnyüket: 1–0 lett a vége, tehát három győzelemmel, csoportelsőként jutottak tovább a kiesés szakaszba, amelyben a C-csoport második helyezettjével találkoznak június 26-án, szombaton Londonban.

Ami a walesieket illeti: egy-egy győzelemmel, döntetlennel és vereséggel másodikként harcolták ki a nyolcaddöntőt, és a B jelű kvartett második helyezettje ellen folytathatják szintén június 26-án, ám Amszterdamban.

EGY KIS STAT: Az Európa-bajnokság történetében eddig még soha nem fordult elő olyan, hogy bármely együttes három győzelemmel, kapott gól nélkül jut tovább.

A csoport másik mérkőzésén

Svájc–Törökország 3–1 (Seferovic 6., Shaqiri 26., 68., ill. Kahveci 62.)