Gazdaság

2007.11.30. 03:28

<u>Cukros csata: mehet a borba</u>

<b>Megyei körkép</b> - Nagy valószínűséggel megnyerjük a csatát - kommentálták a megye bortermelői azt a hírt, amely szerint az unió már nem ragaszkodik a cukor nélküli borhoz.

Kiss Nikolett

Áttörést jelentett be a minap Gráf József földművelésügyi miniszter Brüsszelben. Az uniós borágazat reformjáról szóló javaslatok között ugyanis már nem szerepel, hogy egyáltalán nem lehet használni cukrot az alkoholfok javítására, a vita már csak az értékekről szól. Magyarország az eredeti kétszázalékos hozzátételi szintet szeretné tartani, míg az unió egy, rendkívüli helyzetekben 1,5 százalékban határozná meg a felső szintet.

Nem született rossz döntés, végre nem hódoltunk be az uniónak - véli Salánki Sándor. Az aszófői Salánki Családi Borpince tulajdonosa szerint Magyarországon képtelenség lenne eltörölni ezt a szabályozást, ugyanis vannak olyan évjáratok, amikor egyszerűen nem lehet nélkülözni a cukrot. A szakember szerint az uniónak az az érdeke, hogy cukor helyett a tagállamok sűrítményeit kelljen használni, ezzel viszont a magyar borok elveszítenék sajátosságaikat. Örül tehát, hogy maradhat a cukor - mondta, annak ellenére, hogy őt nem igazán érinti, mert soha nem szüretel addig, amíg a 20 cukorfokot nem éri el a szőlő.

Várjuk meg a végleges, decemberi döntést, de mindezeken túl tény, hogy számunkra sokkal kedvezőtlenebb variációkat is hallottunk már - mondta Varga Péter, a badacsonyörsi Varga Pincészet tulajdonosa. - Nagy valószínűséggel megnyerjük a csatát, ugyanis Ausztriának és Németországnak szintén nagy szüksége van erre a győzelemre, ugyanis az éghajlati viszonyok miatt ezek a borok sem születhetnének meg cukrozás nélkül - folytatta a szakember.

Ez az ötlet egyébként véleménye szerint főleg taktikai elem volt, amit a vetélytárs napsütéses déli országok vetettek fel, de soha nem gondolta, hogy igazi veszélyt jelenthet. Varga Péter szerint egyébként az uniós borreformban felesleges ilyen technológiai kérdéseket feszegetni, ugyanis a reformra alapvetően azért van szükség, mert az unió versenyképessége megrendült.

- Eredménynek tartom, ugyanis az eredeti szabályozás megvalósulásával hátrányos helyzetbe kerültünk volna - osztotta meg véleményét Punk Ferenc tihanyi borász. - Cukor helyett sűrítményt kellett volna használnunk, erre pedig Magyarország nincs felkészülve, ráadásul az árainkban sem tudtuk volna érvényesíteni - mondta.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!