Az építőanyag-kereskedelmi hálózat trendriportjából kiderült: az első hullám ideje alatt annak érdekében, hogy a járvány terjedését megállítsák, a kormányok kijárási korlátozásokat vezettek be. A döntések azonban országonként eltérők voltak, így a recesszió mértéke sem egységes.
– A legsúlyosabb károkat Olaszország, Franciaország és Luxemburg építőipara szenvedte el. Az olaszoknál a visszaesés megközelítette a hetven százalékot – mutatott rá Rázsóné Szórády Csilla, az újHÁZ Centrum vezérigazgatója. Hozzátette: 2020 második negyedévében a nehéz-építőanyagokat gyártók értékesítése Európában 81 százalékkal esett vissza, a könnyű-építőanyagok gyártóinak esetében 68 százalékos csökkenés volt tapasztalható az első negyedévhez képest.
Az újHÁZ Centrum adataiból számos következtetést lehetett levonni a járvány hazai ágazati hatására vonatkozóan. Megállapították, hogy márciusig a pánikvásárlások miatt jelentős bővülés következett be, ezt követően azonban nagyarányú visszaesés volt megfigyelhető. Májusban egy újabb forgalmi hullámot tapasztalhattak, bár alapvetően az építőanyag-kereskedelmi hálózat stabilizálta a forgalmát, az összkép differenciáltabb, ha a telephelyeket vizsgálják.
– A legnagyobb forgalmat a közép-magyarországi régió realizálta. Megyei szinten a legjobban Baranya megye teljesített 29 százalékos bővüléssel – mutatott rá Rázsóné Szórády Csilla vezérigazgató, hozzáfűzve: jelentős változás volt tapasztalható a legnépszerűbb termékeknél is. – Kiemelkedő forgalmat indukáltak azok az áruk, melyek felhasználásához nem szükséges szakmai tudás, ez pedig arra enged következtetni, hogy a kijárási korlátozások és az otthoni munkavégzések idején megnőtt a lakossági felújítási és kertépítési munkálatok száma – magyarázza Rázsóné Szórády Csilla, aki szerint a fogyasztói szokások változása miatt megnőtt az igény a digitális értékesítésre, ezzel párhuzamosan pedig a bankkártyahasználat nagymértékben visszaszorította a készpénzes fizetést.
A pandémia első hullámáról elmondta: azt is prognosztizálták, hogy 2020 a felújítások éve lesz, de az ehhez kapcsolódó termékek eladása a tervezettnél magasabb volt. Az ágazat növekedését támogató gazdaságélénkítő programok szintén várhatók voltak, így a beruházások egy részét elhalasztották, ami a falazóanyagok és a hőszigetelő rendszerek értékesítésében is megmutatkozik. A kihívásokkal teli időszakban a téglagyárak forgalma visszaesett, az építőanyag-kereskedések pedig optimalizálták a készleteiket.
Az építőanyag-kereskedelmi hálózat prognózisokat is felállított a járvány gazdasági hatásaira vonatkozóan, különösen az építőipart illetően. – Tapasztalataink szerint a pandémia második hullámának ideje alatt mind a kivitelezők, mind a családok rendkívül óvatosak, ha nagyobb volumenű beruházásról van szó – közölte a vezérigazgató.
A második hullám nem váltott ki a tavaszihoz hasonló pánikvásárlást, mert stabil az ellátási lánc. – Mindemellett az építőanyagok drágulására kell majd számítani, az ágazati konszolidáció pedig két évet is felölelhet – húzza alá Rázsóné Szórády Csilla, aki szerint azonban az építőiparnak új lendületet adhat a visszavezetendő, új építésű ingatlanokra vonatkozó ötszázalékos lakásáfa, a csokos ingatlanvásárlások illetékmentességének és a családok otthonfelújítási beruházásának 50 százalékos állami visszatérítése is.
S hogy milyen hatással van megyénk építőiparára a pandémia második hulláma, arról Ábrahám Gábort kérdeztük. A veszprémi Lang Építőipari Kereskedés kereskedelmi vezetője ennek kapcsán kis visszaesésről számolt be. – A vásárlói szokások átrendeződtek, többen rendelnek online, telefonon, e-mailben. A nagy társasházi projektek estek kicsit vissza, de a magánépítkezések jól működnek. S mivel utóbbihoz felújítási támogatást nyújt az állam, ami húzza az ágazatot, nem számítunk nagy megtorpanásra.
Ábrahám Gábor elmondta, hogy kereskedésük esetében is többen
rendeltek interneten és telefonon
Fotó: Balogh Ákos/Napló
Milyen munkálatokat végeznek most az emberek? – kérdeztük. Ábrahám Gábor elmondta: láthatóan többen térköveztetnek, szigeteltetnek. Az otthonokban elmaradt munkákra több idő jut. – A külföldi áruk beszerzési ideje hosszabbodott meg a pandémia miatt, mert majd mindenütt felborult a gyártás menete. Nem lehetett három műszakban dolgozni, ami átírta a szállítási határidőt is – mondta a kereskedelmi igazgató, akit arra kértünk, vonjon rövid üzleti mérleget 2020-ról: – Üzleti szempontból nem számít rossz évnek az idei, minden más tekintetben igen – mondta Ábrahám Gábor. – Költenünk kellett az óvintézkedésekre és a munkavédelmi eszközökre is.