Halimba

2016.10.30. 21:05

A Gulag ártatlan áldozatai - Mester Katalin rendhagyó órán mesélt a II. világháborúról

Halimba - Rendhagyó történelem-órát tartott a 8. osztályos tanulóknak Mester Katalin, a halimbai származású író és helytörténet-kutató. Előadásában, bár az iskolai tananyagról, a II. világháború időszakáról beszélt a diákoknak - de egy kicsit másként.

Civil Tudósítónktól

- Úgy gondolom, hogy az igaz, hű történelmet csak úgy tudjuk elbeszélni, ha a levéltárakban megtalálható dokumentumok mellett meghallgatjuk azokat az embereket is, akik ott voltak a háborúban és átélték az eseményeket. Ez az oral history , magyarul: történelem elbeszélve. A nyugati társadalmakban már régóta alkalmazott kutatási módszer. Ezt használtam én is. A történelem azon fehér foltjait kerestem, amelyek nem szerepeltek feljegyzéseken. Az érdekelt, hogy mit élt meg a kisember abban a kiszolgáltatott helyzetben. Őrá milyen hatással volt az akkor hozott politikai intézkedés - hangsúlyozta Mester Katalin.

Az írónő a 2006-ban megjelent Mind elvitték a legények elejit címet viselő könyve egyik központi szereplőjének, Csöngei Dezső életútjának megidézésén keresztül mutatta be a diákoknak a háború küzdelmeit, a Don-kanyari veszteséget, a politikai és hadifogságot, a Gulag táboraiban szenvedők életét. Őt és a többi kisembert , bár nem követtek el bűnt, bűnösnek kiáltották ki. S csak évtizedekkel később került sor a rehabilitációjukra. Ők voltak az akkori nagy politikai játszmák vesztesei. Ám a nagyalásonyi születésű, 17 és fél évesen fogságba esett, 9,5 évet kényszermunkatáborban töltött Dezső bácsi nehézségei és hányattatásai ellenére is megmaradt jó embernek. Ereje, emberi tartása ma is példaként állhat fiataljaink előtt - mondta az előadó. Érdekességként még elmesélte, hogy sokszor tapasztalta, hogy az általa megszólaltatott személyek még több évtized elmúltával is szinte félve beszélnek a velük megtörtént eseményekről, keservekről. A tanulók az óra végén egy kis füzetet is kaptak ajándékba. Ebben a Mind elvitték a legények elejit című könyvből Csöngei Dezső élettörténete szerepel. Mester Katalin Halimbán kívül a térség kilenc településén 13 rendhagyó történelemórát tartott eddig, de ezzel nem tekinti befejezettnek e tevékenységét. Mintegy misszióként további iskolákba is szeretne ellátogatni, továbbadva a fiatalságnak a múlt század viszontagságait, amelyek a kor tanúi által válnak igazán hitelessé.

Schvarczkopf Anita

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!