Hasznos
2007.11.21. 13:54
Milyen taktikát kövessek a jövedelmem alkujánál?
Már a második fordulónál tartok egy üzemvezetői pályázatnál, és most a külföldi igazgató valószínűleg fel fogja vetni, hogy mennyiért is mennék át hozzájuk. Nem szeretném magam alulértékelni, de a magasabb bérigényem miatt esetleg kiütni sem. Milyen taktikát kövessek a jövedelemalkunál? – kérdezi levelében F. Krisztián.
Mátyus Tamás
A jövedelemalkut „el kell húzni” a procedúra legvégére. Hiszen előbb önnek kell megteremtenie az értéket, eladnia magát (szakismereteit, vezetői tapasztalatait, illetve a munkáltató valamilyen problémájára kínált és az ön személyében jelentkező megoldást), utána lehet beszélni az árról, vagyis a jövedelemről. Ha a partner mégis előbb vetné fel a „mennyit szeretne?” kérdést, mondja ezt: „Még viszonylag az elején tartunk. További részletekre van szükségem ahhoz, hogy korrektül nyilatkozni tudjak. Meg aztán nyilván rajtam kívül még másokkal is találkoznak. Az anyagiakon nem fogunk öszszeveszni, hiszen az elképzelésem rugalmas. De ezekről akkor érdemes tárgyalni, ha valóban én vagyok a legalkalmasabb jelölt.” Amikor már időszerű a béralku, akkor is hagyja, hogy a leendő munkáltató, ne pedig ön hozza szóba az anyagiakat! Ha megkérdezik, hogy menynyit kér, fordítsa vissza a kérdést így: „Figyelembe véve a feladatokat, felelősségeket, mennyit szánnak erre a munkakörre fizetésben, prémiumban és egyéb juttatásokban, illetve a hasonló pozíciókban lévők itt mennyit keresnek?” Persze az alku előtt célszerű tájékozódni, hogy a hasonló tevékenységű munkáltatóknál hasonló beosztásokban milyen jövedelmek vannak. Mindig sávokban beszéljen! Tegyük fel, hogy a leendő munkáltató például azt mondja: „A mi elképzelésünk erre a munkakörre évi 4,5 millió forint, de legfeljebb, mindent tekintetbe véve, 5,5 millió forintig el tudunk menni.” Kapaszkodjon bele a felső sávba és mondja, hogy „Tulajdonképpen ez nem áll messze az én elképzelésemtől. Én is úgy 5,5 és 6 millió forint közötti összegre gondoltam.” Aztán majd remélhetőleg valamivel az ötmillió feletti és a hatmillió forint alatti sávban megállapodnak. Fontos taktikai tipp! Mindig hagyjuk egy kicsit nyerni a másik felet, vagyis tegyük lehetővé, hogy úgy álljon fel ő is a tárgyalóasztaltól: „Na, nekem is volt egy kis sikerélményem, sikerült egy kicsit nyernem és egy egész csinos kis összeget megtakarítanom a cégnek.”
Pintér Zsolt
fejvadász és karrierszakértő
Pintér Zsolt
fejvadász és karrierszakértő
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!
Feliratkozom a hírlevélre