vándorkiállítás

2017.11.07. 21:52

Sokan kíváncsiak a Seuso-kincsekre

Az egyedülálló leletegyüttest egy hét alatt már hétezren látták Székesfehérváron, de a kincsek nemsokára továbbindulnak, hogy az ország minden táján láthassák őket.

A Seuso-kincseket bemutató vándorkiállítás országos jelentőségű program, amelyben érzékelhető a magyar kultúra decentralizációjának kormányzati szándéka – fogalmazott a kultúráért felelős államtitkár kedden Székesfehérváron, ahol megtekintette a tárlatot.

Hoppál Péter a vándorkiállítás üzenetének nevezte, hogy szeretnék az anyagot az ország minden tájékára elvinni a magyar kultúrtörténet egyik legnagyobb értékének számító kincset.

A szeptember első felében megjelent kormányhatározat szerint

a Seuso-kincs magyarországi bemutatására szervezett vándorkiállítást Székesfehérvár mellett Kaposváron, Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán és Zalaegerszegen láthatja a közönség.

Hoppál Péter szerint a magyar történelem és államiság szempontjából kiemelt helyszínen, Székesfehérváron indult el a tárlatsorozat és az első héten regisztrált több mint hétezer látogató is igazolja, jó döntés volt a vándorkiállítás.

Már három éve is sokakat vonzott

Székesfehérváron 2014 októberében nyílt meg a Seuso-kincsek első hét darabjából összeállított kiállítás, amely négy hónap alatt több mint 35 ezer látogatót vonzott. A tároló vitrinekben ezúttal együtt látható mind a tizennégy, étkezéshez és tisztálkodáshoz használt ezüst edényből álló ókori római eredetű kincslelet.

A jelenlegi, a teljes Seuso-kincset bemutató kiállítás október 29-én nyílt meg a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban, és november 19-ig lehet megnézni. A tárlat egy Székesfehérvárhoz és környékéhez kapcsolódó ókori római kori emlékanyagból ízelítőt adó kamara-kiállítással egészül ki, amelyet Nádorfi Gabriella régész állított össze. Itt a Szabadbattyánban, a római korban hajózható Sárvíz folyó mellett feltárt Pannonia eddig ismert legnagyobb méretű, késő római kori épületről előkerült leletanyagból adnak ízelítőt.

A Seuso-kincs a legjelentősebb ismert késő római ötvösművészeti leletegyüttes, amelyet néhány évtizeddel ezelőtt, az 1970-es években találtak meg Magyarországon, majd illegális körülmények között jutott ki az országból. A magyar kormány a Seuso-kincset két lépésben – az első hét darabot 2014-ben, a második felét idén nyáron – szerezte vissza. A leletegyüttest augusztus végéig a Parlamentben lehetett megtekinteni.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában