2025.05.20. 22:00
Befejező évadához érkezett a totalitárius jövő disztópiája: A szolgálólány meséje az HBO-n
A nem is olyan távoli jövőben, az Egyesült Államok romjain kiépült Gileád Köztársaságban játszódik. A szolgálólány meséje című amerikai sorozat, amely most érkezett el hatodik, egyben befejező évadához.
A fundamentalista és militarista diktatúrában a nőket másodrendű polgárokként kezelik, egyetlen céljuk a házimunka és a gyereknevelés. A társadalom a súlyos környezeti katasztrófák miatt növekvő meddőség ellensúlyozására szigorú, embertelen törvényeket vezetett be, és a megtermékenyülésre képes nőket tenyészkancaként kisajátítja az uralkodó elit. A szolgálólány meséje című amerikai sorozat az HBO-n – illetve az HBO2 és HBO3-on is látható – keddenként 20.00 órától, az ismétlés után az új epizóddal.

Forrás: HBO
June Osborne, akit a rezsim Offred vagy Ofjoseph néven is ismer, ennek a kegyetlen rendszernek az áldozata. A nő elveszítette férjét és elszakították a kislányától, Hannah-tól. June-t a Parancsnok háztartásába kényszerítették, hogy a férfi gyermekének megszületését biztosítsa, miközben ő maga is küzd a szabadságáért és a lányáért. Az erős lelkű nő azonban nem hagyta annyiban a helyzetet: kapcsolatot talált a lázadókkal, és bosszút akar állni a vele és másokkal szemben elkövetett sérelmekért.
A hatodik évadban a harc új fordulatot vesz. June továbbra is kitartóan küzd Gileád ellen, miközben vissza akarja kapni Hannah-t. A történetben szerepet kap Serena, a korábbi Parancsnok felesége, aki megpróbálja átalakítani a rezsimet, miközben a rendszer egyre nagyobb ellenállással néz szembe, Kanadában is érezhető a Gileád hatása. Eközben Luke és Moira, a lázadók, veszélyes, mindent megváltoztató játékba kezdenek.
A sorozat Margaret Atwood 1985-ben megjelent, azonos című disztópikus regényén alapul, amely már 1990-ben filmes adaptációt kapott Natasha Richardson főszereplésével. Az HBO 2017-ben indított szériája hatalmas sikert aratott a kritikusok és a nézők körében egyaránt, eddig összesen két Golden Globe- és tizenöt Emmy-díjat nyert, valamint számos más elismerést is begyűjtött. Ez különösen figyelemre méltó annak fényében, hogy a produkció számos nehézséggel szembesült a forgatások során, például a Covid-járvány miatti leállásokkal, valamint író- és színészsztrájkokkal.
Az alkotó, Bruce Miller forgatókönyvíró-rendező, aki korábban olyan szériákon dolgozott, mint az Euréka vagy A visszatérők, illetve közreműködött többek között a Vészhelyzet, Everwood és A médium sorozatokban, egy olyan történetet álmodott meg, amely nem csupán szórakoztat, de a jelenkor társadalmi kérdéseit is tükrözi. Az áthallások egyre nyilvánvalóbbak: a 2017-ben még távolinak tűnő disztópia mára egyre inkább valósággá válik. A lakosság folyamatos ellenőrzése, a megfigyelés, a médián keresztüli manipuláció, a környezetszennyezés, a női szerepek átalakulása, a fogamzásgátlás és abortusz témája mind-mind olyan kérdés, amely a sorozatban is központi szerepet kap.
A nézők számára azonban nem kell végleg búcsút mondaniuk: A szolgálólány meséje a tervek szerint spin-off sorozattal is visszatér
June szerepét Elizabeth Moss alakítja, aki a sorozat révén vált világsztárrá. Moss korábban olyan ismert szériákban játszott, mint Az elnök emberei vagy Mad Men – Reklámőrültek, de a Szolgálólány meséje meghozta számára a nemzetközi hírnevet. Azóta több mozifilmben is feltűnt, például a Mi, A láthatatlan ember és A Francia kiadás című alkotásokban. 42 évesen, 2025-ben adott életet első gyermekének, bár a magánéletéről keveset árult el. Elmondása szerint anyává válása még mélyebbé és érthetőbbé tette számára June küzdelmét és történetét, ami különösen érzékennyé tette a karakter iránt.
A szolgálólány meséje így nem csupán egy kiváló sorozat, hanem egy olyan mű, amely a jövővel kapcsolatos félelmeket, kérdéseket és reményeket is megragadja, és hitelesen ábrázolja a szabadságért és az emberi méltóságért folytatott harcot.