2020.03.15. 07:00
Ágak, fű, elszáradt növények – Mit tehetünk a zöldhulladékkal Veszprémben?
A tavaszi munkák miatt egyre több kertes házban gyűlik fel zöldhulladék. Ezek felhasználására, elégetésére vonatkozó szabályokat szedtük össze.
Fotós: pixabay.com
Komposztáljunk!
Veszprémben az egyik legfőbb irányelv, hogy a zöldhulladékot lehetőleg komposztáljuk égetés helyett. Ez azért is célravezető, mert így a jó minőségű tápanyagot tudunk előállítani, gyakorlatilag ingyen, amit a következő évben felhasználhatunk.

Fotó: pixabay.com
Az ügyesebbek némi utánajárással és papír hozzáadásával még házi brikettet, vagyis tüzelőanyagot készíthetnek a levágott gallyakból és fűnyesedékből.
Mit lehet komposztálni?
A zöldhulladékot el is szállítják
Ahol a komposztálás nem oldható meg, ott az avart és kerti hulladékot kommunális hulladékgyűjtő edénybe kell helyezni. Az utóbbi években Veszprémben bevett gyakorlat lett, hogy kijelölt időpontokon háztól is elszállítják a bezsákolt zöldhulladékot. Idén erre márciusban kerül sor még hat alkalommal (március 14. szombat, 15. vasárnap, 21. szombat, 22. vasárnap, 28. szombat, 29. vasárnap). Lehetőleg segítsük azzal az elszállítás gyorsaságát és a rendezett városkép megtartását, hogy összegyűjtjük és egy időpontban helyezzük ki az elszállítanivalót. Ágakat, nyesedéket kizárólag egy négyzetméteres kötegekbe rendezve, a falevelet és lágyszárú növényeket zsákban helyezzük ki úgy, hogy a járdákon, úttesten a közlekedést ne akadályozzák.
Égethetünk is
Ha mindenképp égetni akarunk, azt október 15. és április 15. között, 10-től 16 óráig tehetjük meg, de nem mindenhol és mindenkor. Tilos az égetés a vasárnap és munkaszüneti napokon, valamint elrendelt füstköd-riadó alatt. Területileg fontos észben tartanunk, hogy nem lehet égetni nagyvárosias területen, garázstelepeken, kis- közép-, és nagyfeszültségű, valamint távközlési vezetékek alatt. Emellett nem tüzelhetünk a belvárosban és erdős területeken. Értelemszerűen nem égethetünk közterületen, szociális, egészségügyi, oktatási, kulturális és sport intézmények 100 méteres körzetében sem.

Fotó: pixabay.com
Amennyiben ezek egyike sem áll fent ügyeljünk arra, hogy jól kialakított tűzrakó helyen gyújtsunk tűzet, egyszerre csak keveset és száraz hulladékot égessünk. A saját és környezetünk védelme érdekében mindig legyen a közelünkben megfelelő mennyiségű víz (legalább 50 liter), vagy locsolócső, valamint egy lapát vagy vasvilla, ha esetleg meg kell állítani a tűz terjedését. Őrizetlenül semmi esetre se hagyjuk és műanyagot, vegyszereket és háztartási hulladékot ne tegyünk a lángokba!
(Forrás: vkszrt.hu, Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a 18/2011. (IV.29.), a 37/2012. (V.31.) és a 29/2015.(IX.24.)Ör.-rel módosított 35/2010. (XI.12.) önkormányzati rendelete alapján)