2021.10.10. 17:43
Ismerjük meg Veszprémet: az alsóvárosi temető
Mindenszentek és a halottak napja közeledtével a temetőinkre is egyre jobban odafigyelünk, sokan ilyenkor kicsit többet foglalkoznak elhunyt szeretteik emlékével és sírjaik gondozásával. Érdemes egy kicsit jobban megismernünk a megyeszékhely temetőit is, hiszen szorosan hozzákapcsolódnak a város történelméhez.
A veszprémi Alsóváros temető amellett, hogy a város egyik legrégebbi temetője számos olyan ember sírja megtalálható, akik formálták a magyarság történelmét vagy kultúrkincsét.
A temető eredetileg a 18. századi város határában alakították ki, de a lakosság és az épületek számának növekedésével egyre inkább a belvárosba került. Először a katolikus felekezet tagjai temetkeztek ide, később kisebb számban reformátusok és evangélikusok is. (A város zsidó lakosait a szomszédos izraelita temetőben helyezték végső nyugalomra.)
A legrégebbi sírkő, ami megmaradt 1785-ből származik, jelenleg a Laczkó Dezső Múzeumban található. Ha a temetőben keressük a leghosszabb ideje álló sírt, az 1806-os dátummal találhatjuk meg. A kórház felőli oldalon több, az 1800-as évekből megmaradt sírkő maradt meg viszonylag épségben.
1831-ben került sor a temető kápolnájának, a Szent Kereszt felmagasztalásának tiszteletére épített kegyhely felszentelésére. Az épületet Haiszler György orvos építette, elhunyt lánya emlékére. A legjelentősebb 19. századból származó síremlékek a környékén találhatóak.
Híres emberek nyughelye
A temetőben több az 1848-49-es szabadságharcban küzdött hős síremléke is megtalálható. Köztük az egyik legismertebb Aschermann Ferenc honvéd ezredes, aki a forradalom elején Délvidéken harcolt, a későbbiekben pedig Komárom várparancsnoka lett. A forradalom leverése után Erdélyben, majd Budapesten élt. Leszerelése után költözött Veszprémbe családjával és 1893-ban itt fejezte be földi pályáját.
Az alsóvárosi temető
Hozzá hasonlóan itt nyugszik Kerényi Károly és Révész Vincze honvéd, Perlaky József honvéd hadnagy, Kovács Ignácz honvéd őrmester és Keglovich Mátyás huszárszázados.
A forradalom egyik kiváló hadiorvosának Cseresnyés Sándornak szintén itt található a sírja. Hősiessége mellett ő volt az első magyar fülészeti szakkönyv szerzője is. Hozzá hasonlóan Kerényi Károlynak Veszprém Vármegye főorvosának is ez lett a végső nyughelye.
A forradalmárok mellett több művészt is eltemettek itt, többek között Csermák Antal György zeneszerzőt. Őt ma már a verbunkoszene egyik legjelentősebb képviselőjeként tartják számon, azonban életében nem sok jó elismerés jutott neki. 1822-ben elszegényedve, nyomorban halt meg Veszprémben. Egyik legjelentősebb művének a Hat magyar táncnak részletét játssza a Veszprémi Tűztorony órája.
A temetőn ma egy gyalogút vezet át, ami összeköti a Mártírok útját az Erzsébet ligettel.
Ennek az ösvénynek a mentén találhatjuk meg az I. világháborúban Veszprémben elhunyt katonák sírjait.
(A cikk Lővei Pál: Temetők. Szempontok a topográfiai leírás rendszeréhez című könyve alapján készült)