Drámai esetszám-növekedés

2024.11.26. 14:00

A nagyi beoltása védheti a baba életét, mert járványként terjed a szamárköhögés

Korábban, éveken át az esztendő első tíz hónapjában átlagosan 13 betegségben szenvedőt regisztráltak, idén eddig már több mint ezret, és ez drámai növekedést jelez. Járványként terjed a szamárköhögés hazánkban. Megkérdeztünk egy veszprémi házi gyermekorvost, mennyire kell aggódniuk a leginkább veszélyeztetett fél év alattiak szüleinek és mit tehetnek, hogyan védhetik kisbabájukat. 

Az advent közeledtével elkezdődött karácsonyi hangolódásba aggodalom vegyülhet, ugyanis a Semmelweis Egyetem szakemberei arra figyelmeztetnek, hogy a megbetegedési adatok jelentős szamárköhögés-járvány zajlását jelzik. November 4. és 10. között 37 szamárköhögés megbetegedést jelentettek be. Minden korosztályt érinthet a járvány, de leginkább az egy év alatti csecsemőknél, a negyven és ötven közöttieknél, továbbá a hatvan felettieknél fordul elő a megbetegedés. A félévesnél kisebbeknél a legsúlyosabbak a tünetek.

Szamárköhögés – Hosszan elhúzódó súlyos tüneteket okozhat ez a betegség, jobb a megelőzés
Szamárköhögés – Hosszan elhúzódó súlyos tüneteket okozhat ez a betegség, jobb a megelőzés
Fotó: Pexels

Mi az a szamárköhögés?

Hajdu László veszprémi házi gyermekorvos is azt hangsúlyozta először megkeresésünk nyomán, hogy Magyarországon idén az év első 45 hetében 1127 szamárköhögéses esetet jelentettek a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnak, ami a 2018 és 2022 közötti adatokhoz képest drámai növekedést jelent. A szamárköhögés fertőző betegség, nem szabad lebecsülni erejét, annak ellenére sem, hogy nálunk sokáig nem volt jellemző.

A szamárköhögés hangja az egyik jellemző tünet

Szakértőnk elmondta, hogy a szamárköhögés arról kapta a nevét, hogy a beteg a szamár köhögéséhez hasonlóan, kínzóan, kissé ugatva, megerőltetően köhög. Jellegzetes a köhögés végén a rendkívül megerőltető húzó belégzés.

Szamárköhögés – A legfontosabb tudnivalók

  • A betegséget baktérium okozza.
  • Cseppfertőzés útján, köhögéssel, tüsszentéssel terjed.
  • A betegség átlagos lappangási ideje 7-12 nap.
A szamárköhögés egyik jellegzetes tünete a köhögés végén a rendkívül megerőltető, húzó belégzés – tudtuk meg szakértőnktől
A szamárköhögés egyik jellegzetes tünete a köhögés végén a rendkívül megerőltető, húzó belégzés – tudtuk meg szakértőnktől
Forrás: Pexels

A szamárköhögés tünetei, amik egyre súlyosabbá válhatnak

A szamárköhögés tünetei eleinte nem térnek el jelentősen más betegségekétől. A kezdeti tünetek – a tüsszögés, a nátha, a láz, a torokfájás, a mandulagyulladás, a középfül érintettsége, a kisfokú köhögés – egyre inkább erősödhetnek – hívta fel a figyelmet Hajdu doktor. Egy héten belül súlyossá válhatnak a köhögési rohamok, az általános állapot rohamos romlik, a szaggatott köhögési rohamok az éjszakai pihenést is megakadályozzák. Sőt, az erőltetett köhögés során a nyelvfék megsérülhet, bevérezhet. A beteg a kimerítő köhögés miatt rendkívül legyengül, étvágytalanná válik, kiszáradhat, ez pedig tovább rontja állapotát.

A szervezet állapotától függően, a súlyos, csak igen lassan elmúló tünetek akár két-három hónapig tarthatnak.

Ha korán felismerik a szamárköhögést, antibiotikumokkal jól kezelhető, gyógyítható. Emellett hasznosak a nyákoldó és az általános gyulladáscsökkentő szerek.

Az oltás véd

Közismert, hogy hazánkban a gyermekek kettő, három, négy, majd 18 hónapos, később hat és 12 éves korukban kombinált védőoltást kapnak, ezek a szamárköhögés ellen is védelmet adnak. A magyar oltási rendszer kiemelkedően jó.  

A szamárköhögés elleni oltás mikor esedékes?

A várandós szülők a szülés előtti három hónapban kérhetik az ismétlő védőoltást szamárköhögés ellen. Ez oldhatja meg a csecsemő védelmét két hónapos kora előtt. 

Szamárköhögés felnőtt korban 

Szamárköhögés felnőtt korban? Bizony minden korosztályt érinthet és a gyermekkorban kapott oltás hatása felnőttkorban gyengülhet. Ha pedig a kismama megkapja az oltást, a benne keletkező antitestek újszülöttjének is részbeni védelmet adnak. Sokakat érdekel ezért a szamárköhögés elleni oltás neve is. Többfélét kaphatnak a terhes nők is. Pertussis elleni védőoltásként kell ezeket keresni.

Kisgyermekek gondozásában résztvevő idősek, nagyszülők esetében szintén megfontolandó az ismétlő oltás felvétele – szögezte le Hajdu László. A veszprémi házi gyermekorvos szerint az a legfontosabb, hogy ha hosszabb ideje köhög egy gyermek, a szülők gondoljanak arra, esetleg szamárköhögése lehet.  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában