Gólyák

2025.01.10. 12:00

Téli madáretetés: szükséges vagy nem?

Árvai Gábor, a Magyar Madártani Egyesület Veszprém megyei csoportjának tapolcai tagja szerint évről évre több fehér gólya, szürkegém, nagy kócsag, bölömbika telel át nálunk. A madarak ugyanis jól tudják, hogy a vándorlás hatalmas energiába kerül, ezért a téli nyaralás helyett megkockáztatják inkább a maradást.

A Magyarországon telelés évek óta bejött nekik, hiszen enyhék a telek, itt is átvészelhetik azt a pár hónapot a téli nyaralás helyett a maradást választva.

A téli időszakban a madarak már egyre kevésbé szorulnak rá az etetésre - mondja Árvai Gábor.
A téli időszakban a madarak már egyre kevésbé szorulnak rá az etetésre - mondja Árvai Gábor
Fotó: Tóth B. Zsuzsa

A téli időszak már nem olyan hideg, mint régen

A táplálékmennyiség adott számukra. Könnyebben fennmarad az az egyed, amelyik nem vonul el, és hátrányba kerülhet, amelyik elmegy. Előfordulhat azonban, hogy bejön februárban egy nagy hideg és az itt maradók, az enyhe télre számítók pórul járnak. De ahogy változik az éghajlat, a madarak egyre könnyebben átvészelik nálunk a hideg évszakot. Sőt, egyre kevésbé szorulnak rá az etetésre. Ezért a téli madáretetéssel mindig várjuk meg a havat, vagy a kemény hideget.

– A madártetetéssel manapság az emberek csak magukhoz akarják csalogatni a madarakat, hogy gyönyörködjenek bennük, mert szépek, színesek. De valójában azoknak nincs szükségük a téli madáretetésre. Hiszen ha az evolúcióra gondolunk, a madarak 145 millió évvel korábban jelentek meg, mint az ember, mégsem haltak ki. Amennyiben mégis rászánja magát valaki a téli madáretetésre, tudnia kell néhány szabályt. Ahogy az ember is szereti a változatosságot, a madár is. Ha csak napraforgót kap, egysíkú lesz a táplálkozása, aztán tavasszal nem tudnak átállni másra. Tehát nem biztos, hogy jót teszünk, ha csak napraforgómaggal látjuk el az etetőt. Próbáljunk meg cinkegolyót is adni nekik, vagy akár olyan szalonnát, amely nem sós és nem füstölt. A rigófélék a gyümölcsöt szeretik, kaphatnak például almát, körtét. De olyan helyre tegyük, ahol macska nem érheti el. A madárnak kell, hogy biztonságban érezze magát, lássa, honnan jön a veszély. Például a közelben ne legyen bokor, ahonnan a macska leselkedhet. Északi oldalra ne nézzen az etető nyílása, inkább délre, vagy nyugatra. A legpraktikusabb a dúcetető, de nem olyan fára állítva, amelyen a macska fel tud kapaszkodni, inkább fémből legyen a dúc. Az üveges ablakú etető szintén veszélyt jelent, a madár sok esetben nekirepül az üvegnek, mert nem látja – sorolta tanácsait a madártani egyesület tagja, Árvai Gábor.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!