2019.08.28. 11:00
Új korszakba lépnek a bankkártyások
Új korszakra készülhetnek a bankkártyások: szeptember 14-től lép életbe egy új európai szabályozás, amely az online fizetést teszi még biztonságosabbá – derül ki a Money.hu összefoglalójából.
Magyarországon rengetegen érintettek: a hivatalos adatok szerint ugyanis az első negyedévben több mint 9,4 millió bankkártya volt a magyar piacon, öt százalékkal több, mint egy évvel korábban.
– Az új szabályozás erős ügyfél-hitelesítést ír elő például a bankkártyával történő online vásárláshoz. Azaz két, biztonsági szempontból független azonosítóval kell jóváhagyni a vásárlást. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a vásárlás utolsó mozzanatáig eljuthatunk az eddigi lépésekkel, de ott a bank küld a telefonunkra egy kódot, ennek beírásával kap szabad utat a tranzakció – mondta Trencsán Erika pénzügyi szakértő.
Hozzátette: ez csak az egyik forgatókönyv, bankonként más és más lehet a gyakorlat, ráadásul európai szintű szabályozásról van szó, így a külföldi bankoknál is eltérhet a metódus. A szakember azt is elmondta, hogy az adott ország hatóságai dönthetnek a szeptember 14-i határidő esetleges meghosszabbításáról, hogy zökkenőmentes legyen az átállás.
Mindenesetre a magyar bankok készülnek az új korszakra, a bankkártyásoknak pedig érdemes a netbankjukban megnézni, hogy az új azonosítási rendszerhez milyen lépéseket kell tenniük.
Az elemzés rámutat arra is, hogy nem csak a szeptemberben következő változás miatt érdemes ránézni a bankkártyákra, ezt időről időre célszerű megtenni.
– Elsősorban azért, mert jelentős különbségek lehetnek a kártyadíjakban, és előfordulhat, hogy akár a saját bankunk is tud adni olcsóbban másikat. Nem beszélve arról, hogy kedvezményeket is nyújtanak a bankok a különböző kártyákhoz, folyószámlákhoz – fogalmazott Trencsán Erika.
A hitelkártyákra pláne érdemes figyelni, ezek ugyanis kellemetlen meglepetést okozhatnak. Elsősorban azért, mert a hitelkártyákhoz kapcsolódó keret miatt elképzelhető, hogy kisebb összegű lakáshitelt tud adni a bank, még akkor is, ha a kártyát nem használja az érintett. A hitelkártyákkal amúgy is érdemes óvatosan bánni, mert bár több mint 40 napos a kamatmentes, úgynevezett türelmi időszak, de utána 30-40 százalékos kamatot számít a bank, ami nagyon jelentős a mostani alacsony kamatkörnyezetben.