Évek óta húzódik a projekt

2025.02.11. 13:00

A csatorna bekötése még várat magára

Egy badacsonytomaji olvasónk jelezte lapunknak, hogy a városban hiányosságok vannak a közművek terén. Amint írta, közel száz ingatlanba nincs még bekötve a csatorna.

Olvasónk szerint a csatorna tervezésére 2020-ban befizettek 30 ezer forintot, majd az építésre 2021-ben 380 ezer forintot.

A csatorna érdekében a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál a vízjogi engedélyezési eljárást megindították, vízjogi létesítési engedély még nincs – tudatta lapunkkal Hartai Béla polgármester.
A csatorna érdekében a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál a vízjogi engedélyezési eljárást megindították, vízjogi létesítési engedély még nincs – tudatta lapunkkal Hartai Béla polgármester. 
Fotó: archív

Mikor lesz kész a csatorna?

Mindezek után mostanáig nem kaptak tájékoztatást arról, hogy hogyan áll a szennyvízcsatorna tervezése, kivitelezése. Az olvasó szerint így az ingatlanok elértéktelenednek, hiába fejlődik más téren a város. A fenti észrevétellel megkerestük Hartai Béla polgármestert, aki az alábbiak szerint reagált.

– 2017 végén, 2018 elején kezdődött a Kossuth, Pöltenberg, Kápolna utcákat és a Római utat érintő csatorna tervezésének előkészülete, amelyhez Lasancz Tamás szakági tervező nyújtott segítséget. Badacsonytomaj Város Önkormányzatának képviselő-testülete a szennyvízcsatornázás vonatkozásában képviselő-testületi határozattal a tervezési összeg 50 százalékát, azaz 707,5 ezer forintot és az engedélyezési díj 50 százalékát biztosította azzal, hogy a lakossági befizetéseknek maradéktalanul teljesülni kell az önkormányzat felé az érintettek részéről. A tervezési szerződés megkötése megtörtént Lasancz Tamás tervezővel a szükséges 50 százalékos mérték befizetését követően. Ez az összeg ingatlanonként 15 ezer forint volt – idézte fel a polgármester.

A hálózat tervezése megkezdődött

– Ezt követően a szennyvízcsatorna-hálózat tervezése megkezdődött. 2019. január 30-án határozatával a képviselő-testület azt a döntést hozta, hogy a kivitelezés költsége, a több mint 56 millió forint 50 százalékát, amennyiben a lakosság befizeti a szennyvízcsatorna kivitelezésének megvalósítására, úgy a maradék 50 százalékot az önkormányzat hozzáteszi a költségvetésből a projekt megvalósítására. A lakossági rész 28,1 millió forint volt összesen, amely ingatlanonként 380 ezer forintot jelentett. Minden érintett ingatlantulajdonosnak többször küldtek körlevelet ezen összeg megfizetésével kapcsolatban.

2020. június 2-án a projektre megküldte a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a vízjogi létesítési engedélyt, amely még abban a hónapban jogerőssé vált. A vízjogi létesítési engedélyt két évre kapta az önkormányzat. A tervezési munkarész, és az engedélyezési munkarész alatt a lakosság részéről érkeztek a befizetések az önkormányzathoz nagyjából 14,8 millió forint értékben, de időközben néhány ingatlantulajdonos kérte a befizetett csatornadíj visszafizetését. 2022. február elején Lasancz Tamás tervezővel egyeztetés történt a szennyvízcsatorna kivitelezésének becsült költségét illetően. A tervező hozzávetőlegesen 180 millió forintban határozta meg a kivitelezés megvalósításának értékét. 2024 márciusában Lasancz Tamás tervezővel szerződéskötés történt a szennyvízcsatorna-projekthez kapcsolódó vízjogi létesítési engedély meghosszabbítása ügyében. A tervezőt megbízták a munkával – részletezte Hartai Béla.

A vízjogi engedélyezési eljárást megindították

– A legutolsó információnk, hogy a Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál a vízjogi engedélyezési eljárást megindították, vízjogi létesítési engedély még nincs – tudatta lapunkkal Badacsonytomaj polgármestere.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!