Most összeszedtük mit kell tudnunk annak érdekében, hogy a fürdés élmény maradjon és nem tragédiával végződjön.
Mit jelentenek a viharjelzések?
Első fokú viharjelzés
Az elsőfokú viharjelzést sokan nem veszik komolyan, hiszen ilyenkor gyengébb a szél és kisebb hullámokat ver a víz. Ha ez a viharjelzés van érvényben, akkor a jelzésre szolgáló berendezés percenként 45-öt villan. Ebben az esetben úszni, csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. A különböző felfújható vízieszközöket, a matracot, csónakot vagy labdát ilyenkor hagyjuk a parton, mert könnyen elsodródhatunk velük. Amennyiben a szél vagy a hullámok magukkal ragadták, semmiképpen ne ússzunk utána, ezzel ugyanis magunkat is veszélynek tehetjük ki.
Másodfokú viharjelzés
A másodfokú jelzés arra figyelmeztet, hogy a vihar rövid időn belül megérkezik az adott partszakaszhoz. Nagy, tarajos hullámok és viharos szél kíséri. Ekkor már a viharjelző lámpák percenként 90-szer villannak fel. Fürödni vagy bármilyen vízi eszközzel közlekedni ebben az esetben tilos. Ez alól egyedül a vitorlázás a kivétel. Ne felejtsük el, hogy nem csak a mély vízben lehetünk veszélyben. Vihar esetében ugyanis könnyen „porzik a víz”, vagyis 50-70 centi magas vízpermetet jön létre a felszínén, ami megnehezíti a légzést.
Orkán vagyis 100 km/h-nál erősebb szél esetében kizárólag a mentőhajók mehetnek a vízre. – tudtuk meg a rsoe.hu oldalról.
Mit kell tennünk és mire kell figyelnünk a biztonságos fürdéshez?
A vízimentők tájékoztatásából ezt is megtudhatjuk:
Ne fürödj teli gyomorral! Étkezés után minimum egy órát, de inkább kettőt várj, mielőtt vízbe mész!
Soha ne ugorj felhevült testtel a vízbe! Hűtsd le magad előtte, elsősorban az arc, a tarkó és a szív tájékát.
Ha fázol, azonnal gyere ki a vízből.
Derékig érő víznél mélyebbre ne menjen az, aki nem tud úszni. Lehetőleg viseljen mentőmellényt.
Az úszni nem tudó ember, aki vízi sporteszközt vagy fürdőeszközt használ, viseljen mentőmellényt.
Figyelj oda a víz alatti akadályokra!
Soha ne ússz egyedül, társnak lehetőleg úszni tudó felnőttet válassz! Lehetőleg a parttal párhuzamosan haladva, partközelben tedd ezt!
Figyeld a strand területét határoló bójasort és a tájékoztató táblákat (vízmélység, specialitások, stb.)
Ne fürödj alkoholos állapotban vagy egyéb tudatmódosító szer hatása alatt (kábítószer, gyógyszer)!
Elégtelen úszástudás, valamint fizikai erőnlét hiányában használj mentőmellényt és egyéb lebegést segítő eszközöket!
Ismeretlen helyen soha ne ugorj a vízbe! Sekély víz esetén gerinc, nyaki-gerinc sérülést szenvedhetsz, aminek a következménye maradandó egészségkárosodás vagy halál is lehet. Ha a víz hirtelen mélyül és nem rendelkezel biztos úszás tudással, vízbe is fulladhatsz!
Ugrálni csak kijelölt helyen szabad, megfelelő vízmélység és mederviszonyok esetén.
Ugrálásra kijelölt helyen ne búvárkodj! Ilyen helyen ne ússz és ne bukj a víz alá!
Ha az örvény lehúz, ne kapálózz! Vegyél egy nagy levegőt és hagyd, hogy az örvény levigyen a mederfenékre, onnan oldalirányban elrugaszkodva tudsz belőle kiúszni. A mentést is biztosítással kell végezni!
Mielőtt vízbe mész vagy vízre szállsz, nézz körül, tájékozódj, gondold végig, hogy mit fogsz tenni. Társaság tagjaként társaidat is erre figyelmeztesd és mérd fel képességeiket. Ismeretlen vízen, vízben ezt a szabályt hatványozottabban kezeld!
Iszapos, vízinövényekkel benőtt vízfelületeket kerüld el!
Vihar idején a fürdőzés életveszélyes! Ha működik a viharjelző rendszer (Balaton, Fertő-tő, Velencei-tó), kövesd figyelemmel annak figyelmeztetéseit!
Gumicsónak, gumimatrac és egyéb felfújható fürdőeszköz használata közben, elsodródás esetén nem szabad azt elhagyni, bele kell kapaszkodni. Ha a szél és hullámzás elsodorta a felfújható fürdőeszközt, nem szabad utána menni, a legrövidebb úton a partközelbe, partra kell menni.
Az úszni nem tudó gyermekeknek mindenképp, de a jól úszóknak is célszerű a mentőmellény vagy mentőgallér használata
Mindezek mellett ne feledjük el a legfontosabbat: figyeljünk egymásra és bármi szokatlant észlelünk szóljunk a vízimentőknek!