2019.04.25. 07:00
Fejlesztések a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban
A fehér gólya fészkelési feltételeinek javítása, odúlakó madárfajok állományainak erősítése, denevérfajok életfeltételeinek javítása, inváziós halfajok visszaszorítása és a talajszinten és nádasban fészkelő madárfajok állományainak erősítése is megvalósult a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság (BfNPI) projektjében.
Szinai Péter, Puskás Zoltán, Kontrát Károly, Haraszti Judit és Balczó Bertalan az Ősi határában kezdődő projektzáró rendezvényen. A háttérben egy biztonságos gólyafészek.
Fotó: Sági Ági
Az Ősi határában kezdődő projektzáró rendezvényen Szinai Péter, a BfNPI szakreferense bemutatta azokat a fejlesztéseket, amelyeket a BfNPI és az E.ON szakemberi a villanyoszlopokon közösen végeztek azért, hogy kevesebb áramütés érje a madarakat. A szakemberek több mint 160 helyszínen végeztek beavatkozásokat: új fészektartókat helyeztek ki, fészkek kikönnyítését végezték el, madárkiülőket helyeztek ki, oszlopkapcsolókat és transzformátorállomásokat alakítottak madárbaráttá, az üres fészektartókra fonott alapokat helyeztek ki.
A terepi bemutatót követő sajtótájékoztatón Kotzó László, Ősi polgármestere elmondta, hogy a gólyák falujában hét pár fehér gólya költ rendszeresen, melyek évente 16–18 fiókát nevelnek. Balczó Bertalan, az agrárminisztérium helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a nemzeti parkokban kilencvenkét, 38 milliárd forint értékű program fut a természetes és természetközeli élőhelyek állapotának javítására. Puskás Zoltán, a BfNPI igazgatója a fehérgólya-védelmi intézkedések mellett beszélt a programban megvalósult odúkihelyezésekről, az invazív halfajok nem nagyüzemi módszerrel történő lehalászásáról, a talajszinten fészkelő madarak védelméről, ami vadgazdálkodási módszerekkel valósult meg, és denevérházak építéséről is.
Haraszti Judit az E.ON Hungária Zrt. vezérigazgatója arról beszélt, hogy bár ez a projekt lezárult, folytatják az együttműködést. Az új hálózatok már madárbarát építésűek, és régiek felújítása folyamatos.
Kontrát Károly a térség országgyűlési képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy bár minden átadás fontos, tegyünk apró lépéseket a mindennapokban is a környezetért, a madarak védelméért. A projektnek köszönhetően többek között 160 gólyapár nevelheti ezentúl biztonságosabban fiókáit.
A 2016-ban indult programot a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program 104 millió forinttal támogatta. Az áramhálózati beavatkozások költségét 25 százalékban az E.ON energiacég vállalta.