Ápolja édesapja emlékét

2019.04.08. 16:00

Kamaratárlatot adományozott a pápai iskolának

Édesapja, a zeneiskola egykori igazgatója emlékére kamaratárlatot adományozott a Bartók Béla alapfokú Művészeti Iskolának, szülőhelyének ifj. Khell Zoltán képzőművész-tanár.

Laskovics Márió

Ifj. Khell Zoltán művésztanár képei tavaly október 1-je óta díszítik a Bartók Béla AMI bejáratát

Fotó: Laskovics Márió

Ifj. Khell Zoltán képzőművész-tanár a tavalyi zenei világnap alkalmából öt alkotását adományozta a Bartók Béla alapfokú Művészeti Iskolának, melyhez több szálon is kötődik. Mint mondta, a 2018-as Hónap alkotója-kamaratárlatának „kettő az egyben”-, azaz az eredeti műről nyomdagrafikával készült képeit édesapja, a zeneiskolát 1959-79 között igazgató Khell Zoltán emlékére ajándékozta az intézménynek. Tavaly óta tehát színes festmények kísérik a bejárati lépcsőn két oldalról a zeneiskolába belépőt.

Ifj. Khell Zoltán művésztanár képei tavaly október 1-je óta díszítik a Bartók Béla AMI bejáratát
Fotó: Laskovics Márió

Mint megtudtuk, Khell Zoltán igazgatóként és hegedűtanárként szívügyének tekintette az intézmény vonóséletének fejlődését és a vonós hangszeres növendékek egyéni sorsának alakulását. 2007-ben díjat alapított, melyet azóta minden évzárón a zenei pályára induló vonós tanszakos növendékek részére nyújt át az alapítvány.

– A tárlat aktualitása, hogy édesapám hatvan éve lett az iskola igazgatója, illetve tíz évvel ezelőtt, április 1-jén hunyt el. Nevéhez fűződik a Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központ fenntartásában működő, idén hetvenéves Kamarazenekar megalakítása, amit karmesterként 1974-ig vezetett. A képek között van egy Kék rapszódia című, amivel a tavaly 120 éve született George Gershwin előtt tisztelgek – magyarázta a művész.

Az UNESCO Nemzetközi Tanácsa Yehudi Menuhin hegedűművész és karmester kezdeményezésére nyilvánította október 1-jét a zene világnapjává.

Egykori igazgatója, hegedűtanára emlékét fénykép őrzi az iskola falán. Fotó: Laskovics Márió

– Érdekesség, hogy Menuhin és apám nagyjából egyidősek voltak, mindketten nyertek gyerekként hegedűn zenei versenyt. Csak apunak nem volt hátszele. Pedig korábban az ország első három hegedűsének egyikeként tartották számon – emlékezett vissza ifj. Khell Zoltán képzőművész-tanár, aki az akkori, Zárdának nevezett nőnevelő intézetben született, így kuriózumként elmondhatja magáról, hogy szülőházában működik ma a zeneiskola.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában