2023.03.11. 21:00
A csodálatos méhek
2018-ban polgári kezdeményezésként indult el az új természetvédelmi jeles nap, a Beporzók napja megünneplése, mely ma már országos esemény. Idén a Kékfestő Múzeum is csatlakozott a kezdeményezéshez, hogy megismerhessük azokat az állatokat, amelyek ezt a fontos munkát végzik.
A méhekről kaphattak hasznos információt a Kékfestő Múzeumban
Fotó: Haraszti Gábor
A családi napon lehetősége volt az érdeklődőknek virágpor- és mézkóstolásra. Délután Tóth Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület Veszprém vármegyei szaktanácsadója beszélt a méhek életéről, a megporzás fontosságáról.
– Magyarországon körülbelül 1.3 millió méhcsalád él, ami az európai uniós átlagot nézve kiemelkedő adat – mondta az előadó. – A méhcsaládok életben tartásához szükség van a méhészre, fontos munka ez, hiszen az általunk elfogyasztott élelmiszerek 80 százalékának valamilyen módon köze van a méhek beporzó munkájához, ezt csak kevesen tudják, úgy gondolom, fontos erről beszélni.
Az eseményen részt vett a bakonyszentiváni Karvas Ágoston is, aki édesapja hatására kezdett a méhészkedéssel foglalkozni, ami annyira megtetszett neki, hogy 2009-ben elvégzett egy méhész iskolát és azóta is ezzel foglalkozik.
– Téves az a megállapítás, amikor az emberek azt mondják, hogy megtámadta őket egy méh, épp ellenkezőleg: ők védekeznek, a saját családjukat próbálják megmenteni – mesélte a fiatal méhész. – A mai napra többfajta mézzel készültem, hoztam vegyes virágmézet, amiben minden fajta megtalálható, de azok a különlegesek, amelyek egyfajta virágból készülnek, például amikor az akácfa virágzik, akkor az akácot pörgetjük, ha a repce, akkor pedig azt. Az egészségünk szempontjából is fontos, hogy fogyasszunk mézet, én is erre buzdítok mindenkit.
A nap folyamán kézműves foglalkozáson beporzó rovarokat, méhecskét kaptárban, pillangós forgót illetve méhbölcsőt (rovarszállót) készíthettek a vendégek.