Túrázás

2024.11.10. 07:00

Elmeséljük, hogy esett szerelembe a fizikatanár, aki a Bakonyban már minden zugot bejárt (videó)

Veszprémben született, itt nőt fel, mégis sokáig nem tudta, hogy az ország egyik legszebb vidékén él. Mészöly János bakonyi legényként nevelkedett, házas, régóta fizikatanár, és négy-öt éve elhatározta, hogy felfedezi magának a Bakonyban és a Balaton-felvidéken azokat a helyeket, amelyeket korábban még nem látott.

Lapunknak többször ajánlott már bakonyi úti célt Mészöly János. Kíváncsiak voltunk, hogy a veszprémi fizikatanár hogyan lett a Bakony, a túrázás szerelmese. Kiderült, hogy leélt jó pár évtizedet, és eszébe se jutott, mennyi érdekességet rejteget a túrázás, milyen sok élményben lesz majd része. „Ezek a kincsek a Magas-Bakony és a Balaton-felvidék tájain itt vannak a közvetlen környezetünkben, ezért érdemes mindegyiket gyalogtúra során bejárni. Nekem nem kellett hozzá más, mint egy jó túracipő, a túrabotok, a hátizsák, és elkezdődhetett az a csoda, amely számomra mind a mai napig tart. Túrázásaim során szenvedélyemmé vált a fotózás. Az élményeimet mindig megörökítem, a természet szépségeiről már több ezer felvételt készítettem, mert a látnivalók lenyűgöznek" – jegyezte meg.

Bakonyi látnivalók – Mészöly Jánosnak nem kellett más a felfedezésükhöz az elején, csak egy elhatározás, aztán már nem volt megállás, mágneses erővel vonzotta a természet
Bakonyi látnivalók – Mészöly Jánosnak nem kellett más a felfedezésükhöz az elején, csak egy elhatározás, aztán már nem volt megállás, mágneses erővel vonzotta a természet
Fotó: családi

Bakonyi látnivalók – A kilátókkal kezdte

A kilátók mindig nagyon vonzották. Először ezeket kereste fel. Egyik után jött a másik és nem volt megállás. Hajtotta a kíváncsiság, hogy hol van még olyan, amit még nem fedezett fel magának. Tizenöt bakonyi kilátóra mászott fel, a Balaton-felvidéken és a Balaton körül több mint harmincról tekintett a távolba, némelyikről többször is megcsodálta a kilátást. 

A következő években jöttek a szurdokok, a romtemplomok, a várromok, a tanösvények, a kálváriák, a kápolnák, az érdekes geológiai csodák, a sziklák, a tavak, a források és a vízesések. Majd a tanúhegyek és az egyéb látnivalók, mert nem tudta abbahagyni a rendszeres túrázást. Természetesen a Római-fürdő és a bakonyi gyilkos tó is felkerült a listájára, amin kipipálhatta Veszprém vármegye szinte minden zugát. 

Egyébként már gyermekkora óta szereti a természetet, a természetjárást. Nagyszüleivel sokat kirándult a Nosztoriban, a Csopak feletti erdőkben, a Király-kút környékén. Ezeken a helyeken többször szedtek gombát, csattogó szamócát a hetvenes években. Az erdő illatát azóta kedveli. A Bakonyban, a Gézaháza melletti erdőkben is többször jártak, ott akkoriban gyönyörű látványt nyújtottak a hatalmas szelídgesztenyefák. Az égig érő bükkösök, tölgyesek szintén máig lenyűgözik.

– Most már hiányzik, ha két hét után nem mozdulok ki a mindennapok megszokott környezetéből. Szeretem hivatásomat, csaknem negyven éve pedagógusként dolgozom, természettudományi tárgyakat, fizikát és kémiát tanítok. Hatvanadik évemben járva javaslom minden korosztálynak, hogy kövesse példámat, mert hatalmas élményben lesz része, ha elindul felfedezni a Bakony és a Balaton-felvidék csodálatos világát – hangsúlyozta.

Mészöly János felhúzott egy jó túracipőt, fogta a túrabotokat, a hátizsákot és elkezdődhetett az a csoda, amely számára mind a mai napig tart. A bakonyi túrázás szerelmese
Mészöly János felhúzott egy jó túracipőt, fogta a túrabotokat, a hátizsákot, és elkezdődhetett az a csoda, amely számára mind a mai napig tart. A bakonyi túrázás szerelmese
Fotó: családi

Bakonyi látnivalók – szurdokok, várromok

Mészöly János szerint rengeteg a látványos, az egyedülálló bakonyi hely, nem tudná megmondani, szerinte melyik a legszebb. Azért vannak kedvencei: a Tihanyi-félsziget túraútvonalai, a tanúhegyek közül a körpanorámát nyújtó Csobánc, a Tóti-hegy, a Haláp és a Hegyesd. A szurdokok közül a Bakonyban a Kőmosó-szurdok, a Római-fürdő vízesése, az Ördög-árok az Ördög-gáttal. A Kerteskői-, a Gaja- és a Cuha-szurdok is páratlan meggyőződése alapján.

A várromok közül Bátorkő várába, a cseszneki várba szívesen ellátogat, és vezethet a túra szerinte a Bakony mélyén található Hubertlaki-tóhoz, aminek a beceneve bakonyi gyilkos tó. A kilátók közül a Papod-hegyen található Vitéz Bertalan Árpád-kilátó panorámáját tartja a legkülönlegesebbnek. Sorolhatná még tovább is, mert nagyon sok helyet keresett már fel, egyik látványosabb, mint a másik.

– Ha időm engedi és az időjárás is megfelelő, akkor járom a természetet, évszaktól függetlenül. Gyakran feleségem is elkísér, de szeretek egyedül is túrázni, mert ilyenkor van lehetőségem arra, hogy rendet rakjak a fejemben, csak magamra és a természetre figyeljek. Egészségesen elfáradok és energiával töltődöm fel. Nincs annál szebb, mint amikor egy kilátó tetején vagy egy bakonyi szurdokban figyelhetem a felkelő vagy a lemenő nap fénysugarait, miközben a természet hangjait hallgatom – vallotta be a fizikatanár. A természet, a túrázás szeretete mellett persze legnagyobb szerelme a felesége, aki gyakran vele tart kirándulásai során. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában