2024.11.07. 20:06
Vadak károkozása temetőben, parkban, kertben
Vízben úszó vaddisznó, a magyar tengeri malac - ezt bemutató videó járja be a napokban a médiát. De valóban ritka-e, hogy a vaddisznó kedveli a vizet, s hogy miért jelennek meg egyre nagyobb számban az erdei állatok lakott területeken ? Ezeknek jártunk utána, választ keresve arra is, mit tehetünk a vadak károkozása ellen.
1453085333
Fotó: Jan Miko
Sírokról lelegelt virág, gödrök a temetőben, megdézsmált szárnyasok – ezek írhatóak az őzek, vaddisznók és a rókák (vagy többek feltételezése szerint az aranysakálok) számlájára. Az biztos, hogy már jó ideje problémákat okoz a Balaton környékén az, hogy a vadak rendszeresen bejárnak a településekre, és ott károkat okoznak parkokban, temetőkben, vagy zsákmányt szereznek a háziállatokat elragadva. A vadak károkozása elleni küzdelem széles körű összefogást igényel.
Az úszó vadkan története
A téma a napokban ismét reflektorfénybe került: egy október közepén készült Tiktok-videó járja körbe a magyar sajtót a napokban, amin az látható, hogy egy vaddisznó úszik a Balatonban.
A videót Baranyai Dénes készítette, aki érdeklődésünkre elmesélte, hogyan örökítette meg a Balatonban úszó vadkant.
– Balatonfüredről indultunk egy kedves ismerősömmel Balatonszemesre. A megérkezés előtt nagyjából egy kilométerre a parttól láttuk azt, hogy valami van a vízben. Először azt hittük, hogy egy kutya. Visszafordultunk, hogy segítsünk neki, de ahogy közelebb értünk, láttuk, hogy nem kutya, hanem egy vaddisznó. Elég sokat vagyunk vízen, de sosem tapasztaltunk még ilyet. Felmerült bennünk, hogy biztosan ki van fáradva, de ahogy közelebb mentünk, láttuk, hogy egy jó erőben lévő vaddisznóról van szó, úgyhogy nem szorult a segítségünkre, ezért hagytuk, hadd menjen a dolgára, úszkáljon nyugodtan. Meglepett az úszó vaddisznó látványa, ezért is vettük fel videóra. Ezután megkérdeztük vadász ismerőseinket erről, akik elmondták, hogy a vadkanok nagyon jól úsznak, és akár párzás, akár élelemszerzés miatt néha előfordul, hogy átmennek az északi partról a déli partra – mesélte Baranyai Dénes. Hangsúlyozta, hogy ritkán lehetünk szemtanúi úszó vaddisznóknak, mert ez egyáltalán nem jellemző, de azért nem is egyedi eset.
Embereket nem veszélyeztet a vízben vaddisznó
Ugyanezt erősítette meg Hebling Zsolt, Alsóörs polgármestere, a tóparti önkormányzatokat összefogó Balatoni Szövetség társelnöke. A videót említve kiemelte: szó sincs olyanról, hogy strandon, fürdőzőket zavart volna meg vaddisznó a Balatonnál.
– A vad gyakran lejár a tóhoz inni, fürdeni benne, tehát ez nem újdonság. Nálunk is megesett nagyjából egy évtizede, hogy egy elhagyatott nádas részre jutott be egy vaddisznó. De sehol nem fordult elő a Balaton környékén, hogy fürdőzők lettek volna veszélyben, és szerintem nem is lesznek a jövőben sem. Tehát sok esetben eltúlzott a közlés. De az a probléma, hogy a vadak megjelentek a településeken, valóban valós – hangsúlyozta.
Az elmúlt évtizedekben egyre több településen jelentek meg rókák, őzek, vaddisznók
A Balatoni Szövetség már régóta foglalkozik ezzel a kérdéssel.
– Ez már húszéves probléma. Amikor én polgármester lettem, már akkor kaptunk bejelentéseket, és azt tapasztaltuk az évtizedek alatt, hogy a vadállatok egyre beljebb jönnek a település belső részeire. Visszatekintve az elmúlt időszakra: először a külső erdő alatti részeken, utána a zártkertekben, az utóbbi években pedig már a belterületeken jelentek meg. Alsóörsön például tavaly teljesen feltúrták a temetőt, de a belső parkokat és a községháza környékét is – sorolta Hebling Zsolt.
A BSz társelnöke elmondta: ilyen és hasonló esetek az északi és a déli part több településén is történnek. Az önkormányzati egyesülés néhány évvel ezelőtt Veszprémben tartott egy nagy konferenciát, melyet aztán több településen követtek fórumok és egyeztetések arról, hogyan lehet kezelni az egész régiót érintő problémát. Az önkormányzatok e kérdésben is folyamatosan tartják egymással a kapcsolatot, és a vadásztársaságokkal, fővadásszal, hatóságokkal is folyamatos az együttműködés.
– Jöttek a hírek az északi part több településéről: Ábrahámhegyről, Balatonalmádiból, Balatonfűzfőről, Szigligetről, Révfülöpről és – ahogy említettem – Alsóörsről is, illetve a déli part nádasaiban is gyakorta feltűnnek a vadak – mondta Hebling Zsolt, aki kitért arra is, melyek a leggyakoribb vadak, az általuk okozott károk, és hogy milyen lehetőségek vannak a védekezésre.
Az őzek sírról legelnek, a rókák elragadják a tyúkot
Alsóörsön és Lovason rókák – vagy egyes vélekedések szerint aranysakálok – dézsmálják a szárnyasokat. Több településen az őzek a temetőkben lelegelik a virágokat.
A vaddisznó okozza a legtöbb bajt
– Már maga az félelmetes jelenség, amikor megjelennek a kondák. Néha elég sokan, tehát akár 8-10 kismalaccal futnak át az úton a vaddisznók. A Balatoni Szövetség korábban megfogalmazott egy levelet a miniszter úrnak. A válasz is tartalmazta, hogy mindenkinek megvan a maga feladata abban, hogyan lehetne csökkenteni a káreseményeket.
Mindenkinek részt kell vállalnia a vadak károkozása miatti problémák csökkentésében
A vadásztársaságok most intenzíven figyelnek arra, hogy az erdőben tartsák a vadat: folyamatosan töltik az itatókat és etetőket. Nekik kordában is kell tartani az állományt, tehát gyéríteni kell. Minden vadásztársaságnak megvan a kontingense, amelyet minimum ki kell lőnie. Vannak, amelyek ezt túl is teljesítik, de mégis nagyon soknak tűnik a vaddisznó a térségben.
A lakosságnak is fontos a szerepe. Vannak, akik az állatokat védik, etetik és odaszoktatják a házukhoz, ez egyáltalán nem szerencsés. Fizikai akadály is szükséges: erős kerítéssel kívül lehet tartani a vadakat a kertből, udvarból. Ahol sok az elhanyagolt vagy lakatlan ingatlan – például a zártkertekben –, a bozótos, nádas terület, odaszoknak a vadak. A vaddisznónak gyakorlatilag víz kell és élelem. Több önkormányzat – Alsóörsön mi is ezt tesszük – vadbefogókat telepít közösen a vadásztársaságokkal. Ezek a ketrecek igen hasznosnak bizonyulnak sok helyen: a befogott vadakat elviszik a vadászok a lakott területről – ismertette a Balatoni Szövetség társelnöke.
A tapasztalatok szerint egyébként ebben az időszakban kevesebb a bejelentés a vadak települési jelenlétéről és károkozásáról, ennek a csendesebb helyzetnek egyik oka lehet az is, hogy nincsenek itt a nyaralók, üdülőtulajdonosok. A késő őszi, téli hónapokban várhatóan ismét nagyobb létszámban lesznek jelen a vadak – bár az említett feladatok folyamatos ellátásával csökkenthető a jelenlétük és az általuk okozott kár, mindemellett a Balatoni Szövetség is folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet.
A Bakonyban is pusztítanak a vadak
Nyitókép: illusztráció, Shutterstock