2024.12.12. 14:00
Egy 1921-es fotó nyomán: Az Edvy-malom története és újjászületése
Pápa bel- és külterületén számos malom működött az évszázadok folyamán, melyeknek a Tapolca-patak adott energiát. Mára a vízimalmok épületének nagy részét lebontották vagy átépítették, ritkább esetben felújították, utóbbira jó példa az Edvy-malom Fogadó és Barokk Udvarház.
Az épületegyüttes első ismert tulajdonosa Hodus volt, akiről a Hódoska elnevezést kapta. Az Edvy-malom az 1800-as évek elején a gróf Somogyi család birtokába került.
Az Edvy-malom falazata kőből készült
A malom utolsó tulajdonosa Edvy Károly volt. Az államosítás után leállították a malmot, és a lakóépületben szegény sorsú családok éltek. Az évtizedek alatt nagyon leromlott állapotba került az épületegyüttes. 2001-től kelt új életre, miután az utolsó tulajdonos leszármazottai és örökösei (az unoka, Sántha Csaba lelkes vezetésével) visszavásárolták azt, és évek fáradhatatlan, kitartó munkájával tették használhatóvá, értékessé, felújítva a malmot és felépítve a fogadót – írja Pápa Város Települési Értéktára. Az udvarház-fogadó a malomépület teljes, műemléki felügyelet alatt végrehajtott felújításával, helyreállításával jött létre. A munkálatok költségeit magánerőből és pályázati támogatásokból oldották meg.
Az épület jelenleg a nemzeti értékek szolgálatában malomtörténeti kiállítást és egy szépen felújított épületegyüttest mutat a látogatóknak. Ezenkívül vendégfogadó és étterem is működik benne. A tárgyi emlékek, értékek bemutatásán túl a szellemi értékek ápolásáról is gondoskodnak rendezvények, előadások tartásával. A Veszprém Megyei Önkormányzat Közgyűlésének Veszprém Megyei Értéktár Bizottsága a nemzeti értéket 2017-ben felvette a Veszprém Megyei Értéktár épített környezet szakterületi kategóriájába.
Nemrég egy 1921-ben készült fotó került elő, melyen látható még a malomkerék és a hozzá tartozó malomépület, amit az államosítás után raktárként, lakóépületként használtak. Mostanra a kerék eltűnt, viszont az épületet sikerült megmenteni és egy teljes körű felújítás után különböző kulturális rendezvényekre napi szinten használják.