Időszakos kiállítás a Várbörtönben

2024.12.04. 14:00

Erdő Péter: Mindszenty örökségében a vallás, az engesztelés és a politika összekapcsolódik

Mindszenty József veszprémi püspök letartóztatásának és fogva tartásának körülményeit bemutató időszakos kiállítás nyílt a Várbörtönben. A megnyitón Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek tartott előadást.

Erdő Péter elmondta, Mindszenty bíboros életében és tanúságtételében a vallási motiváció, az engesztelés és a politikai tevékenység összekapcsolódik. A bíboros megjegyezte, szerinte a Mindszenty Józsefről napvilágot látott bőséges történeti irodalom jó része nem mentes az elfogultságtól, a szerzők szándékából adódó egyoldalúságoktól. Kevés figyelmet kapott viszont az a kérdés, hogy Mindszenty működésében, külső cselekedeteiben milyen súllyal jelentkezett vallási élete és meggyőződése. Enélkül ugyanis tevékenységének pusztán vagy túlnyomóan politikai megközelítése torz és nem reális képet eredményez. 

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek szerint a püspök szerepe a tanúságtétel és a hit örökségének alkalmazása a konkrét körülmények között
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek előadást tartott a Mindszenty-kiállítás megnyitóján
Fotó: Nagy Lajos / Napló

Erdő Péter beszélt arról is, hogy az engesztelés a vallások történetében a bűn enyhítésének útjaként jelenik meg. Kultikus cselekmények, imák, áldozatok, rituális mosdás, tárgyak megmosása szolgál gyakran az engesztelés eszköze gyanánt. Az Ószövetségben a bűn Isten akarata iránti engedetlenség. Az Újszövetségben Krisztus keresztáldozata a világ bűneinek engesztelése. 

– A keresztény hit összefüggésében elsősorban a vértanúság teológiája állítja a középpontba az engesztelés gondolatát. A keresztény élet Krisztus szenvedésében való részesedést is jelent. Az egyház történetében később a vezeklési gyakorlat és a Jézus Szíve tisztelet ugyancsak az engesztelő magatartás megélését fejezte ki. Ebben a tiszteletben magát Krisztust is engeszteli a hívő azért az emberi közönyért, amelyet oly sokan tanúsítanak szeretetének nagy műve iránt. A Jézus Szíve iránti imádó tisztelet azonban szorosan összetartozik annak megfontolásával, hogy mi, emberek mennyire rászorulunk Krisztus engesztelő irgalmára – fogalmazott a bíboros.

Szűz Mária szellemében

Erdő Péter hozzátette: közismert, hogy már Mindszenty József veszprémi püspöki kinevezése előtt terjedni kezdett egy sajátos magyarországi engesztelő mozgalom. Ennek a jellege erősen összekapcsolódott Szűz Máriának mint a világ győzelmes királynőjének tiszteletével.

Mindszenty az engesztelésre is tekintettel hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a kegyelem állapotában éljünk, mert csak a halálos bűntől mentesek vezekelhetnek és engesztelhetnek másokért. Ez az engesztelő lelkiség tükröződik a püspöki konferenciának abban a körlevelében is, amelyet Mindszenty által ihletve adtak ki 1946 karácsonyára. A körlevél szól a felvidéki magyarság kitelepítéséről, a magyarok üldözésről, az éhezőkről, a koldusokról, a betegekről.

Politikai szándék nélkül

Erdő Péter szólt egyebek mellett arról is, hogy a püspökkari körlevél szövegéből egyértelmű, hogy nem politikai szándék fejeződik ki benne, hanem az a hívő meggyőződés, hogy az engesztelő imádság révén Isten megkönyörül rajtunk, és enyhíti népünk sorsát. Mindszenty a már említett, 1946. február 11-i egyházmegyei körlevelében foglalkozik a párizsi Sacré Coeur templom példájával is. Mindszenty szerint minden templomnak az engesztelés színhelyének kell lennie. Az imádkozó lelkiség az emberi élet és a történelem természetfeletti szemléletével jár együtt, annak kifejezője. Külön hangsúlyozza a rózsafüzér, a keresztviselés, a szentmise és a szentgyónás engesztelő értékét. A körlevél hangvétele már-már drámai: kijelenti, az engesztelők tartják fel az emberiség felett a bűntől és Isten haragjától elsötétült égboltot.

Mindszentyről nyílt időszakos kiállítás a Várbörtönben
Mindszenty Józsefről nyílt időszakos interaktív kiállítás a Várbörtönben
Fotó: Nagy Lajos / Napló

Mindszenty 1948. január 7-én saját kezűleg írt és aláírt végrendeletében mondanivalóját két részre osztja. Az első részben kifejezetten lelki kérdésekről szól. Mindenkinek köszönetet mond, mindenkinek megbocsát, és alázatosan bocsánatot kér mindenkitől. A végrendelet lelki részének lezárásaként pedig kijelenti, az engesztelés ne lanyhuljon, hanem inkább erősödjék Szűz Mária tisztelete szellemében. Mindszenty a magyarországi engesztelő mozgalom ügyében óvatos, lelkiismeretes módon járt el, viszont magának az engesztelésnek feltétlen híve volt. 

Erdő Péter: A vallás eligazítást ad az embernek

Egy másik témában Mindszenty közéleti szerepvállalása is szóba került. Erdő Péter feltette a kérdést: Miért foglalkoznak a katolikus püspökök, de gyakran az ortodox és más keleti egyházak püspökei is városuk, országuk, népük olyan ügyeivel, amelyek nem kimondottan vallási jellegűek? Szerinte azért, mert a világnézet, a vallás a gyakorlatban is következményekkel jár. A vallás hivatása, hogy eligazítást adjon az emberek életében. Nem elsősorban a püspök ad eligazítást a társadalomnak, hanem a vallás ad eligazítást az embernek. 

– A püspök szerepe a tanúságtétel és a hit örökségének alkalmazása a konkrét körülmények között – emelte ki a bíboros. 

Erdő Péter kiemelte: Mindszenty bíboros ősi szerepének igyekezett megfelelni, de közben mély és személyes vallási meggyőződése vezette, miközben különösen fontos és központi gondolata volt az engesztelés szükségessége. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában