2024.12.09. 20:00
Megtaláltuk a bakonyi hóhatárt, a vasúthoz is van köze (videók)
Hétfőn reggel hóesésre ébredtünk Zircen, délelőtt a fehérré vált Bakony lankáin autóztunk Veszprém felé. Ám a 82-es főúton haladva egyszer csak hirtelen élességgel vált színessé az addig havas táj, állt el a havazás és már csak az eső esett. A környékbeliek tudják, hogy ez a határvonal szinte teljesen egybeesik az Eplény és Rátót közti vasúti átjáróval. Szakértőnk az érdekes jelenségre magyarázatot adott.
Megvan a bakonyi hóhatár! – gondoltuk, amikor az időjárás említett különlegességét tapasztaltuk. De milyen szépség miatt állt el a hóesés? Miért maradt abba az örökszép Bakony lankáit még csodásabbá varázsoló havazás hirtelen és miért éppen akkor, amikor a hó borította Eplényt elhagyva elértük a Veszprém-Gyulafirátót előtti vasúti átjáró sínpárját? Mintha az alkotna éles határvonalat, olyan választóvonalat, amelynek egyik oldalán hull a hó, a másik oldalán meg esik eső. Egyik odalát fehér takaró lepi, a másikon még színes, zöldes, barnás a táj.
Videóink is azt mutatják, hogy amikor hétfőn Eplény felől haladtunk autóval Veszprém felé a 82-es főút bakonyi szakaszán, akkor a Rátót előtti vasúti átjáró innenső oldalán még fehér volt a táj és havazott, a túloldalán már az eső esett és nyoma sem volt fehér hólepelnek.
Havazás Zircen, csak pár hópihe hétfőn Veszprémben
Kovács Győző meteorológust kérdeztük meg az érdekes időjárási jelenségről, ami nagyvárosokban is előfordul. A szakértő elmondta, hogy nem ritka és a hőmérséklethez van elsősorban köze. Ugyanis magyarázata alapján tizedfokokon múlhat, hogy a lehulló csapadék hó, havaseső vagy eső formájában érkezik-e hozzánk.
Hétfőn pedig Veszprémben három-négy fokot mértek, Zircen viszont napközben csak egy-két Celsius-fokot. A meteorológus szavai szerint minden csapadék jégkristályok formájában indul el a föld felé, aztán légrétegeken utazik át és ezek hőmérsékletén, vastagságán múlik, hogy hópihe lesz-e belőle vagy vízcsepp. Különösen a talajhoz közeli egy-két kilométeres légréteg hőfoka számít és annak örülünk legkevésbé, ha ónos eső esik.
S miért volt hétfőn is pár fokkal hidegebb Zirc központjában, mint Veszprémben? Az oka egyszerű: a felfelé áramló levegő lehűl és a Bakonyban ezúttal is keleti, délkeleti áramlást tapasztalhattunk, ami a hegyoldal felfelé vezető oldalát követte, és ennek során száz méterenként egy-egy fokot is lehűlhetett a levegő. Ezért lehettünk hirtelen élesen megváltozó, egymástól eltérő időjárási körülmények tanúi Eplény és Veszprém-Gyulafirátót között, közel a vasúti sínpálya vonalához. Egyébként ez a jelenség akkor fordulhat elő nagyobb eséllyel, ha nulla fok közeli a hőmérséklet.