Betekintés a folyamatokba

2024.12.08. 17:25

Harangöntés Innsbruckban – Így készülnek a Szent Mihály-főszékesegyház új harangjai

Egy különleges és történelmi jelentőségű esemény szemtanúi lehettek mindazok, akik részt vettek a veszprémi Szent Mihály-főszékesegyház új harangjainak öntésén az ausztriai Innsbruckban, a Grassmayr harangöntödében. Az ősi családi vállalkozás Európa legrégebb óta működő ilyen műhelye, 1599 óta készíti mesterműveit, és most a veszprémi főszékesegyház új harangjai is itt készülnek el - közölte lapunkkal a Veszprémi Érsekség.

Az új harangokkal és a restaurált Szentháromság-haranggal köszöntik 2025-ben Bódi Mária Magdolna vértanú boldoggá avatását és a veszprémi főszékesegyház újraszentelését.

A veszprémi delegációt körbevezették a Grassmayr műhelyben. Itt készülnek a veszprémi főszékesegyház új harangjai
A veszprémi delegációt körbevezették a Grassmayr műhelyben. Itt készülnek a veszprémi főszékesegyház új harangjai
Fotó: Veszprémi Érsekség

A Grassmayr műhely különleges helyszíne nem csupán a harangöntés miatt lenyűgöző, hanem a harangmúzeum okán is, amely betekintést nyújt a harangöntés történetébe és művészetébe. A Veszprémből érkezett delegáció megcsodálhatta a különböző korszakokból származó harangokat, köztük egy több mint ezeréves darabot, amely a 10. századból származik. A múzeum gyűjteménye a művészettörténeti stílusok változásait is tükrözi, a gótika csúcsíves formavilágától kezdve a barokk túldíszítettségéig.

Különös figyelmet kaptak a barokk kori harangok, amelyek díszítettsége és az angyalfejes koronák úgynevezett „füles” formája is egyedülálló. Az itt látható olasz harangok, valamint a világ más pontjairól származó különleges darabok, például egy japán harang másolata még inkább kiemeli a Grassmayr harangöntöde sokszínűségét és gazdag történelmét.

Az öntés során a veszprémi főszékesegyház öt új harangja készült el

A harangöntés maga rendkívül izgalmas és egyben veszélyes folyamat, hiszen a heteken át tartó olvasztás után az 1200 fokos nyersanyagot kellett bejuttatni a formába. A veszprémi delegáció Kulcsár Dávid atya vezetésével imádsággal kísérte a folyamatot, hogy sikeresen záruljon. Az öntés során öt új harang készült, valamint hatodikként a legnagyobb, a Szent Mihály-harang angyalfejes koronáját öntötték újra, ami a barokk hagyományok előtt tiszteleg. Az öntött harangok összsúlya közel hat tonna, és a veszprémi bazilika 300 éves felszentelési jubileumán szólalnak majd meg, Isten dicsőségére.

A Grassmayr harangöntödében készülnek a veszprémi főszékesegyház új harangjai
A Grassmayr harangöntödében készülnek a veszprémi főszékesegyház új harangjai
Fotó: Veszprémi Érsekség

Az innsbrucki látogatás és az ott készült harangok öntése nem csupán egy technikai folyamat, hanem egy lelki élmény is volt, amely összekapcsolta a résztvevőket a múlt hagyományaival és a jövő reménységével. A most öntött harangok január közepéig hűlnek ki formájukban, majd alapos tisztítás és egyéb munkálatok elvégzése után február vége körül érkeznek meg Veszprémbe és kerülnek fel a tornyokba, hogy évszázadokon át hirdessék majd Isten dicsőségét - fogalmazott közleményében a Veszprémi Érsekség.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában