Kampány

2025.01.27. 07:00

Nemcsak a bírság elkerülése miatt fontos, hogy kint legyenek a házszámok

Sokan nem tudják, pedig a saját érdek mellett törvényi előírás is a házszám megfelelő feltüntetése az ingatlanokon. A Magyar Posta és az Országos Mentőszolgálat kampányt indított, hogy felhívják a figyelmet: mindenki munkáját megkönnyítik, sőt, életet is menthetnek a jól látható helyre kihelyezett házszámok.

A heol.hu megkeresésére a Magyar Posta Zrt. és az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője, Győrfi Pál elárulta, miért fontos, hogy a lakóházakon minden esetben valamilyen formában fel legyenek tüntetve a házszámok. A Posta kommunikációs osztálya válaszában kiemelte: a küldemények elvárt minőségben történő kézbesítését gyakran megnehezíti a településeken az utcanévtábla, valamint az ingatlanokon a pontos házszámok hiánya. A lakók feladata és felelőssége a cím beazonosíthatóságát biztosító házszám kihelyezése, illetve a könnyen, biztonságosan megközelíthető és beazonosítható levélszekrény felszerelése. Az utcanévtáblák az önkormányzat hatásköre alá tartoznak. Amennyiben a Magyar Posta Zrt. hiányosságot tapasztal, annak megszüntetése érdekében harminc napos határidő biztosításával felszólítja a címzettet a jogszabálynak megfelelő levélszekrény, illetve házszám elhelyezésére. Amennyiben a címzett nem tesz eleget a felhívásnak, a Posta a türelmi időt követően nem kísérli meg a kézbesítést. Ezeket a küldeményeket a „cím nem azonosítható” jelöléssel visszaküldik a feladónak.

Törvényi előírás, és saját érdek is a házszám megfelelő feltüntetése
Törvényi előírás, és saját érdek is a házszám megfelelő feltüntetése
Fotó: illusztráció

Kifejtették: a települések külterületére (ilyen a tanyavilág is) költöző ügyfeleknek a címen való tartózkodásuk tényét a legközelebbi postán be kell jelenteniük, mert alapesetben ezeken a helyszíneken nincs kézbesítés. A kézbesítés ezekre a címekre a bejelentés alapján úgynevezett támpont útján történik meg. A támpont a közutak mentén működő, az érintett külterületi címekhez rendelt postaládák, az ügyfelek itt tudják átvenni a küldeményeiket.

Előfordulhat olyan eset, hogy adott külterületi helyszínen már vannak támpontos postaládák, és ezek között van szabad, ebben az esetben a beköltöző új ügyfél részére azonnal kiadható a szabad postaláda. Ha nincs kiépített támpont vagy azok között nincs üres, akkor az eszköz kiépítéséig a lakhelyhez legközelebbi postán biztosítják az ügyfél részére érkező küldemények átvételének lehetőségét. A Magyar Posta figyelemfelhívó kampánya után rengetegen pótolták a hiányos vagy nem jól olvasható címadataikat. Mintegy 6-800 ezer emberrel nőtt azok száma, akik pótoltak valamiféle hiányosságot, közülük is kiemelkedik azok aránya, akik a kampány hatására olvashatóan kiírták a nevüket.

A házszámok életeket is menthetnek

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője a heol.hu megkeresésére elmondta, hogy az Országos Mentőszolgálat is csatlakozott a kampányhoz. A helyszínre való eljutás olyan településeken még nehezebb is lehet, ahol többlakásos társasházak is találhatók. Gyakori ugyanis, hogy a lépcsőházak száma, betűjele nincs ott a falon, így értékes percek telhetnek el azzal, míg a mentők megtalálják a pontos lakótömböt. Ám az is előfordul, hogy a kaputelefon névtábláin nincsenek kint az ott lakók nevei.

A mentőknek egy évben mintegy 1 millió esete van Magyarországon, ebből évente 40-50 ezer olyan riasztást kapnak, amikor minden másodperc számít. Például, ha valakinek erős vérzése van, torkán akadt egy falat és nem kap levegőt, vagy hirtelen szívleállás történt. Sokat fejlődött a technológia, hiszen amíg 10-20 évvel ezelőtt nyomtatott térkép, illetve saját helyismerete alapján próbált a mentőgépkocsi vezetője a helyszínre jutni, addig ma már GPS-készülékeket használnak. Ám utóbbi eszközök sem teljesen pontosak, panelházak esetében ráadásul nem biztos, hogy a navigáció alapján a pontos lakótömb elé érkeznek. Ezért is fontos az utcanévtáblák és házszámok mellett a lépcsőház betűjele és a névtáblákon szereplő név is. Sokan talán biztonsági okokból nem tüntetik fel a nevüket a kaputelefonoknál és úgy vélik, ha mentőre van szükségük, akkor majd lesétálnak az épület elé. Ez alapvetően egy rossz felfogás, rosszullét esetén nem biztos, hogy képesek lesznek mozogni - hívta fel a figyelmünket Győrfi Pál. 

Bírság is kiszabható, ha valaki nem helyezi ki a házszámokat

A feol.hu utánajárt, hogy törvényi előírás és saját érdek is a házszám megfelelő feltüntetése az ingatlanokon. A házszámtáblát az ingatlan tulajdonosának az utcafronti kerítésen vagy az épület közterületi homlokzatán, a közterületről látható helyen kell elhelyeznie. 50 ezer forintig terjedő helyszíni bírság, illetve 150 ezer forintig terjedő közigazgatási bírság is kiszabható arra, aki nem tartja be, nem teljesíti ezt a kötelezettséget.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában