2025.01.09. 15:28
Minimálbér 2025 – A bérmegállapodás hatása a dolgozói pénztárcákra
Januártól már a megemelt legkisebb garantált keresetek vannak érvényben, amikről országos bérmegállapodás született tavaly, ráadásul több évre vonatkozó. Minimálbér 2025 – mennyi az annyi? Ez érdekli a legkisebb garantált jövedelemből élőket, de az emelés hatása szélesebb körű, a többet keresők béremelése, a fogyasztás beindítása is fontos.
A minimálbér emelkedése nemcsak a legkisebb keresetet, hanem a fölötte lévő béreket is érdemben növeli. Az infláció tartós leszorítása, a történelmi bérmegállapodás és a keresetek emelkedése tovább erősíti a fogyasztást, amely fontos motorja a gazdasági növekedésnek – írta a napokban a Magyar Nemzet. Minimálbér 2025 – mennyi az annyi? Ez érdekli az embereket, de az emelés többféleképp sokak életére hatással lehet, érdemes a gazdaság e kérdésével egy kicsit foglalkozni.
A pénztárcánkat érintő összefüggések megértéséhez érdemes felidézni, amiről lapunk is már többször tájékoztatást adott, azt, hogy három évre vonatkozó országos bérmegállapodás született tavaly. Így a minimálbér emelésének mértéke már ismert és azt is tudjuk, a garantált bérminimum, azaz a szakmunkás minimálbér mennyivel nő.
Idén, 2025-ben 9 százalékkal emelkedik a minimálbér és 7 százalékkal a garantált bérminimum (szakmunkás minimálbér), és az is ismert, hogy a következő három évre szóló bérmegállapodás szerint a minimálbér 2026-ban 13, 2027-ben 14 százalékkal emelkedik.
A bérmegállapodás szempontjából sem mellékes az infláció leszorítása, és utóbbi segíti elő a bérek emelkedésével párosulva a fogyasztás beindítását. Ezért érdemes figyelni a hamarosan megjelenő adatokat, ugyanis fontos számokat közöl egy héten belül a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Kiderül, hogyan alakult a 2024-es év egészében az infláció.
Minimálbér 2025 – Az emelés és a hatása
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára minap arról beszélt, hogy három év alatt mintegy negyven százalékkal emelkedik a minimálbér mértéke és ez nemcsak azt a nagyjából egymillió embert érinti, akire közvetve vagy közvetlenül hatással van, hanem a fölötte lévő béreket is érdemben növeli. A bérmegállapodás tehát nem kizárólag a legkisebb kereset alakulása miatt fontos, meghatározza a következő évek bérdinamikáját.
Fontos szempontok
Mürkl Mónika, a Magyar Szakszervezeti Szövetség regionális képviselője szerint most fontos arról beszélni, hogyan növelheti a minimálbér a fölötte levő béreket, mert február elején, az idei első fizetéskor jobbára csak azok veszik észre az emelést, akik minimálbért vagy garantalt bérminimumot kapnak.
Az ennél többet keresők esetében már elkezdődtek a bértárgyalások, amiket befolyásolhat a minimálbéremelés és lehet, hogy lesznek olyan munkahelyek, például a fémiparban, ahol már a januári bér kifizetése előtt megszületik a megállapodás. A kereskedelemben viszont ez jobbára márciusra várható, de lesz, ahol visszamenőlegesen januártól megkapják az emelést a dolgozók. Az érdekvédő azt hangsúlyozta, hogy a bér fizetőerejének megőrzése, növelése fontos.
A minimálbér nettó összege, azaz mennyit kap kézhez
- A minimálbér 2023 november végéig bruttó 232 000, nettó 154 280 forint volt.
- 2024-ben a minimálbér bruttó 266 800 forint, nettó 177 422 forint volt.
- 2025. január 1-től a bruttó minimálbér 290 800 forint, aminek a nettója 193 382 forint.
- 2026. január 1-től a bruttó minimálbér 328 600 forint lesz, aminek a nettója 218 519 forint.
- 2027. január 1-től a bruttó minimálbér 374 600 forint lesz, aminek a nettója 249 109 forint.
(A nettó bér összegeit a jelenleg tudható adószabályok alapján és olyan esetre számítottuk ki, amikor az adózóra nem vonatkoznak egyéb kedvezmények.)
Szakmunkás minimálbér (garantált bérminimum) nettó összege
- A garantált bérminimum 2023 november végéig bruttó 296 400, nettó 197 106 forint volt.
- 2024-ben a garantált bérminimum bruttó 326 040 forint volt, aminek a nettója 216 816 forint volt.
- 2025. január 1-től a garantált bérminimum, azaz a szakmunkás minimálbér bruttó 348 800 forint, aminek a nettója 231 952 forint.
(A nettó összegeket a jelenleg tudható adószabályok alapján és olyan esetre számítottuk ki, amikor az adózóra nem vonatkoznak egyéb kedvezmények.)
Munkáshitel, akcióterv
Az új gazdaságpolitikai akcióterv egyik fontos célkitűzése a jövedelmek vásárlóerejének növelése. Ehhez járult hozzá az említett bérmegállapodás és az új akcióterv például a dolgozó fiatalokat segíti, számukra elérhetővé vált a munkáshitel. A kis építőipari cégeket támogatja többek közt a vidéki otthonfelújítási program, a kis- és közepes vállalkozásoknak, a kkv-nak a Demján Sándor-program nyújt lehetőségeket. Minderről szintén írt a Magyar Nemzet a napokban és korábban lapunk is.
Az ajándék visszavételéről ezt jegyezze meg, mert nem csak karácsony után érvényes!