2025.01.10. 07:00
„Először ember vagy és utána rendőr” – őszintén a rendőri hivatás előnyeiről és hátrányairól
A Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság elindította toborzási kampányidőszakát. A Veol Podcast adásában Csepely Balázs rendőr őrnaggyal beszélgettünk a toborzásról, aki a rendőrség Humánigazgatási Szolgálatán az Utánpótlás-tervezési és Toborzó Alosztály vezetője.
A rendőrség 18 és 50 év között bárkit szívesen lát a jelentkezők között, de elsősorban a fiatalabb generációt szeretnék megszólítani a toborzás során. Azonban őket nehezebb elérni, emiatt igyekeznek olyan tartalmakat létrehozni, melyekkel a Facebookon keresztül szólíthatják meg a fiatalokat. Például toborzási céllal készítettek már rapvideót, amit a közönség több felületen is megosztott. Emellett új típusú videókkal, plakátokkal is próbálkoznak.
![Rendőröket toboroznak Veszprémben](https://cdn.veol.hu/2025/01/f96bkhgJ7oC2dQ5-PXi_RL7jmXOJ-yvlyU6dHsO_sRE/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzc0MzgyNTY2ODA3YzQzYzhiZWM1ZGE0Y2ExODYyNWEz.jpg)
Fotó: Fülöp Ildikó/Napló
A plakátokon azt hirdetik, hogy 10 hónap alatt rendőrjárőr lehet valakiből, de Csepely Balázs szerint 5 év szükséges ahhoz, hogy valaki teljes mértékben elsajátítsa ezt a szakmát. Ha valaki rendőr szeretne lenni, minimum érettségivel rendelkeznie kell. Ezután jelentkezhet rendvédelmi technikumba például Körmendre vagy Miskolcra. Ennek elvégzését követően tiszthelyettes lesz belőle. A másik út, hogy érettségi után elvégez egy 10 hónapos képzést és járőrként megkezdheti a szolgálatot. Ha utána továbbképzi magát, ugyanolyan tiszthelyettes lehet belőle, mint abból, aki elvégezte a rendvédelmi technikumot.
Aki a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet elvégzi, rendőrtisztté válhat. A rendőrségen belül a különböző beosztások szaktanfolyamokhoz vannak kötve. Meg van szabva, hogy az egyes pozíciókban mennyi szolgálati idővel kell rendelkezni. Ahhoz, hogy valakiből például kutyás járőr legyen, a 10 hónapos alapképzést követően el kell végeznie Dunakeszin egy újabb képzést.
Csepely Balázs szerint a rendőri munka előnyeihez tartozik, hogy fix a fizetés, a munka pedig egy olyan közösségi élményt tud nyújtani, amit csak az érthet, aki a szakmában dolgozik. Példaként megemlített egy esetet, amikor autóúton ellenőriztek járműveket és csak a kollégájának köszönhette, hogy nem ütötték el, ugyanis ő az utolsó pillanatban rántotta félre egy figyelmetlen sofőr által vezetett autó elől.
"Először ember vagy és utána rendőr" - mondta Csepely Balázs egyik közeli hozzátartozója, ami azt is jelenti, hogy amikor már emberként nem lehet azonosulni bizonyos helyzetekkel, akkor kell rendőrként fellépni és intézkedni.
Csepely Balázs elismerte, a sok előny mellett több hátulütője is van ennek a szakmának, például amikor azonnali hatállyal szólítanak el az ország másik felére. Sokaknak a párkapcsolata, családja nem tudja ezt elviselni. Emellett a rendőrök sokszor találkozhatnak olyan emberi tragédiákkal, amik pályaelhagyásra késztethetik őket.
Mi kell ahhoz, hogy valakiből rendőr legyen?
A rendőri hivatás bárki számára elérhető, jelenleg is több olyan személy dolgozik és tanul náluk, aki korábban például autóversenyző, festő, fotós vagy éppen plébános volt. A felvételinél a jelentkezőknek teljesíteniük kell a fizikai, az egészségügyi, az általános műveltségi és a pszichikai alkalmassági vizsgát. A fizikai felmérőn gyakran a fiatalok is elbuknak. A 10 hónapos képzés az alapok elsajátításáról szól, például arról, hogyan vegyünk fel egy egyenruhát, melyik oldalon legyen a jelvény.
Nagyon fontos a pszichológiai és a kommunikációs képzés, amikor a rendőrjelöltek elsajátítják, hogyan beszéljenek egy ittas vagy egy kábítószer hatása alatt álló emberrel. A képzés átfogó szakmai hátteret is ad: a KRESZ, a különböző jogszabályok, a szabálysértési törvények és fogalmak teljes ismeretének elsajátítása is követelmény.
Csepely Balázs elmondta, sok tévhit lengi körül ezt a szakmát, amiket már a középiskolásoknál szeretnének eloszlatni. Ugyanis a rendőri munkával kapcsolatos filmek miatt sokan hiszik azt, hogy a rendőrök bárki autóját lefoglalhatják, bármikor bekapcsolhatják a megkülönbözető jelzést, vagy éppen lövöldözhetnek kedvük szerint, ami persze a valóságban nem így van. A rendőr őrnagy szerint sokan azért jelentkeznek rendőrnek, mert tenni szeretnének valamit a társadalomért, de vannak olyanok is, akik csak kalandvágyat keresnek.
A rendőri hivatás Csepely Balázs meglátása szerint nem hiányszakma, és csak azért tűnhet annak, mert a társadalom elvárásai alapján egyre több mindent kellene csinálniuk és egyre több helyen lenne szükség rájuk. Azt üzeni mindenkinek, aki kedvet érez a rendőri pályához, hogy bátran jelentkezzen, senki nem veszíthet semmit azzal, ha megpróbálja.
Veol podcast
- Podcast Navracsics Tiborral
- Hogyan tovább, magyar válogatott? A futsalosok bejelentkeztek a bajnoki címért. Le a kalappal az úrkútiak előtt
- Bakonyi jó tündér varázslatait mutatjuk be, és azt, hogy állhatunk be csapatába (képgaléria, podcast, videó)
- Rasovszky, Ricsi anyukája, Pálmarsson és a többiek
- A veszprémi székesegyház harangjainak története