2025.02.13. 07:00
Alsóörs vár, marasztal, visszavár (fotók, videó)
Kézen fogva elnevezésű új cikksorozatunk epizódjai olyan Veszprém vármegyei településekre kalauzolnak, ahol páratlan élményekben lehet részünk. Csatlakozzon hozzánk, kedves olvasó, és mi kézen fogva végigvezetjük az egyes települések egyedülálló helyszínein. Elsőnek következzen Alsóörs.
A Napló és a veol.hu Kézen fogva cikksorozatának első részében Alsóörs községet mutatta be Hebling Zsolt polgármester és Ferenczy Gábor alpolgármester. A településjáró-túra első állomása a Csere-hegyi kilátó volt, melynek érdekessége, hogy 100 km-es körzetben több mint 40 települést látni a tetejéről, csak Alsóörsöt nem.

Fotó: Nagy Lajos/Napló
Az alsóörsi vörös homokkőből épült 298 méter magas kilátót 1935-ben adták át. A 80-as években teljesen lerombolták az épületet, a homokkövet pedig széthordták. 2003-ban alsóörsi civilek az önkormányzat segítségével felújíttatták a kilátót, és egy ötméteres faépítménnyel magasították a tornyot az időközben megnőtt fák magasságához igazítva. A torony sarkain a Balatont közrefogó vármegyék (Veszprém, Fejér, Somogy, Zala) címereit láthatjuk, a bejárat fölött pedig a Horthy-címer díszeleg. Tiszta időben a Tihanyi-félszigetig, sőt, Veszprémig is ellátni. 2015 óta a szomszédos Somlyó-hegyi kilátót is szemügyre vehetjük a tetejéről. A kilátóhoz tartozik egy kör alakú építmény, ahol régi képeket tekinthetünk meg a látványosságról.
Következő állomásunk az Amfiteátrum volt. Több évszázadon keresztül a település meghatározó eleme volt a régi kőbánya. A 300 millió éves permi vörös homokkő bányászati központjára épül az Amfiteátrum, mivel az 1970-es évek óta nem végeznek bányászati tevékenységet a községben. A településen belül ebből a jól megmunkálható kőből készültek a házak, sírkövek, dísztárgyak, kerítések, ami leginkább az ófalusi részeken figyelhető meg. 2000-ben egy bányarekultiváció során jött létre a Amfiteátrum, amely neve ellenére csak egyoldali lelátóval rendelkezik.
Három évvel ezelőtt nyitották meg a Varázserdő - Varázserő Ökoturisztikai Látogatóközpontot, amely egyszerre rendezvényhelyszín, íjászpálya, erdei bringaösvény, interaktív erdei játéktér vöröskő szobrokkal és az ország legnagyobb planetáriuma. A Bakony-Balaton Geopark részeként kialakítottak a helyszínen egy vöröskő tanösvényt a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkkal közösen. Az Amfiteátrumban telt házas koncerteket, színházi előadásokat tartanak tavasztól ősz végéig. A polgármester ígérete alapján a jövőben bővítik a lelátót, saját hang- és fénytechnikát alakítanak ki, és szeretnének a planetárium mellé még két sátrat az űrkutatás témájában, valamint egy lombkoronasétányt kiépíteni. A Balaton-parttól egy "zöld tengely", vagyis egy sétány vezet az Amfiteátrumig.

Fotó: Nagy Lajos/Napló
Harmadik állomásunk a település Ófalujába vezetett egy műemlékhez, a Török-házhoz. A látópontról csodálatos panoráma nyílik a Tihanyi-félszigetre, a környező településekre és a község másik műemlékére, a református templomra, mely 1262 környékén épült. A Török Adószedő-háza egy, a 16. század fordulóján épült gótikus kisnemesi udvarház. A legenda szerint egy török pasa lakott a házban, aki sanyargatta a helyieket. A település borosgazdái leitatták, és amíg elszenderedett, a turbánját felhajították a kéményre és az megkövesedett ott, ugyanis a ház kéménye turbán alakú. Ez a fajta ábrázolás a település címerében is megtalálható. A valóságban mindig is magyar családok lakták az épületet és ők voltak a török bírók. A törökök és a magyarok számára ők szedték be a terményadót, amit a pincében tároltak. A Török-házban és körülötte esküvőket, kiállításokat, koncerteket szoktak tartani. A református templomot 2000-ben restaurálták, akkor a templom külső falán egy freskót fedeztek fel, amiből kirajzolódott egy dudán játszó alak. Ennek tiszteletére sok éven keresztül dudaünnepeket is tartottak.
Negyedik állomásunk a település központjában található Merse Leader Park volt, mely a nevét egy, a 13. században élő alsóörsi családról kapta. A parkban szintén megjelenik a vöröskő, például az itt kialakított ivókút is ebből készült. A több mint egyhektáros terület a település legkedveltebb helyszíne. A parkban kültéri kondipálya, pingpongasztal, kosárlabdapálya, homokozó, csúszka és szánkódomb is található. A község lakosai itt szokták felállítani a májusfát. A Merse-kút őrzi Albrecht Sándor helytörténész szavait: "Enyhet ád e hűs kis ér / élményével elkísér."
Kézen fogva Alsóörsön
Fotók: Nagy Lajos/NaplóÍrásos alsóörsi emlék 1272-ből
Utolsó előtti állomásunk az alsóörsi Községházhoz vezetett. Az 50 évvel ezelőtt épült Eötvös Károly Művelődési Házhoz építették hozzá 8 évvel ezelőtt a Községházat. Zöldövezetében több ereklye is megtalálható. 2006-ban avatták fel a 35 éves testvérkapcsolattal bíró székelyföldi Málnás község ajándékát, egy székelykaput. A trianoni békediktátum 100. évfordulója alkalmából emlékművet állítottak itt, illetve 2000-ben felavatták a Szent István-emlékművet. Három éve, a település 750 éves évfordulója alkalmából elhelyeztek itt egy szobrot. 1272-ből származik Alsóörs nevének első írásos említése, egy szőlőterület adásvételi szerződésében. A szoborra azt írták: "Emlékezünk falualapító, otthonteremtő, közösségépítő elődeink több évszázados történelmi helytállására, a hálás utódok főhajtásával."
Végső állomásunk a híres Alsóörsi Községi Strand volt, ahol nyaranta hatalmas tömegek lepik el a négyhektáros területet. A strand családbarát, mivel a végében kialakítottak egy úgynevezett gyermekpancsolót a kisgyermekes családok számára. A terület nagy része árnyékos a hatalmas fáknak köszönhetően, de sok része alkalmas napozásra is. Rengeteg vendéglátóegység veszi körbe a strandot. Éves szinten 140 ezer látogatót vonz az itteni vízpart. A mellette található park több nyári rendezvény helyszínéül szolgál. A parkoló mellett található egy vitorláskikötő, mely 300 férőhelyes. Egy hosszabb, 4-500 méteres parti sétányról csodálhatjuk meg a Balatont. Ezen a területen 10 horgászstég is ki van alakítva.