Harci helikopter

2025.02.17. 07:00

Egy katonai bontóban bukkantak rá több pilótasisakra

Egyre gazdagabbá válik a magyar katonai helikopteres múlt tárgyi emlékeinek gyűjteménye, hála az elhivatott önkéntesek és hadtörténeti kutatók kitartó munkájának. A Szentkirályszabadjához és Veszprémhez kötődő kezdeményezés célja a magyar katonai helikopteres emlékek, hagyományok megőrzése, melyet az egykori MH 87. Bakony Harci Helikopter Ezred és jogelődei alapoztak meg. Erről is beszélt lapunknak Balogh Ákos hagyományőrző, az lhsn.hu alapítója.

– Az elmúlt évben számos izgalmas felfedezéssel és beszerzéssel gyarapodott a gyűjteményünk Veszprémben. Az egyik legjelentősebb eredmény, hogy sikerült pótolni a múzeumi Mi-24-es harci helikopterünk hatástalanított fegyverzetét – árulta el a hagyományőrző.

Ha harci helikopter, akkor sisakok is Balogh Ákosék gyűjteményében
Ha harci helikopter, akkor sisakok is helyet kapnak Balogh Ákosék gyűjteményében 
Fotó: Juhász-Léhi István/Napló

Az eszközök beszerzésében a Magyar Honvédség és a HM Arzenál Zrt. is segítségükre volt, így különböző hatástalanított, gyári oktatómakett rakétatechnikai eszközzel sikerült kiegészíteni a kiállítás anyagát. A hatástalanított rakéták feldolgozása jelenleg is zajlik, állapotmegóvási munkákat végeznek rajtuk és elkészítik a kiállításukhoz szükséges kiegészítőket, hogy az idei évben számos rendezvényen – többek között Veszprémben, a Laczkó Dezső Múzeum tanulmányi raktárában és Börgöndön, a repüléstörténeti gyűjteményben – bemutathassák őket.

Harci helikopterhez tartozó leletek

– Emellett a gyűjtemény egyedi kincsekkel is gazdagodott tavaly, például egy különleges pilótasisak-gyűjteménnyel, amely két fő kategóriára osztható. Az egyik csoportba az egykori szolnoki helikopteresekhez tartozó, név szerint azonosított sisakok tartoznak, míg a másik a szentkirályszabadjai ezred pilótái által viselt példányokat foglalja magába – magyarázta Balogh Ákos. Kiemelkedő lelet az egykor Szentkirályszabadján megalakult Légi Kutató-Mentő Szolgálat ejtőernyős deszantosainak sisakja, melyből mindössze két darabot festett át sárgára vörös színű kereszttel 1993 környékén Molnár Imre ejtőernyős főtörzsőrmester, kutató-mentő deszantparancsnok. Úgy tudták, hogy a sisak a harci helikopter ezred felszámolása után megsemmisült, és teljes restaurációja után a kiállítás egyik legékesebb darabja lett. A sisak remekül példázza azon előremutató törekvéseket, amiket az alakulat állománya tett egykor azért, hogy munkájukat színvonalasan és biztonságosan, az akkori kor követelményeinek megfelelően végezhessék.

Az egyik darabon a Kerecsen század jelvénye látható

A relikviák fellelése olykor a véletlen műve: egy katonai bontóban Nyíregyházán bukkantak rá több pilótasisakra, amelyek sok éven át rejtőztek ismeretlen helyeken, mostoha körülmények között. Az egyik darabon még a Mi-24-es harci helikoptereket repülő „Kerecsen” század jelvénye is felfedezhető volt, amely egyértelművé tette származási helyét. Mi több, a matricákból, feliratokból, festésmintákból visszaemlékezések alapján megfejthető volt név szerint, kik használták a fejvédőket, több ezer repült órát töltve benne a harci helikopterek fedélzetén. Az egyik sisak Kaptur József alezredesé, míg a másik Gyurján Mihály századosé volt. A volt pilóták vegyes érzelmekkel fogadják régi felszereléseik felbukkanását – egyesek örülnek annak, hogy megőrizte a sisakot a történelem, míg mások fájlalják, hogy annak idején nem tarthatták meg őket.

A gyűjtemény további bővítése és a relikviák restaurálása is cél

– A jövőbeni tervek között szerepel a gyűjtemény további bővítése, mely már így is több mint egy tucat sisakból áll és a tavaly előkerült relikviák restaurálása is komoly feladat lesz, ami egy hosszadalmas és költséges folyamat – folytatta Balogh Ákos. Az lhsn.hu hagyományőrzői mindent megtesznek annak érdekében, hogy a lehető legautentikusabb formában mutathassák be a magyar katonai helikopteres repülés örökségét. Bár egy állandó kiállítás jelenleg nem megvalósítható hely és források hiányában, időszakos bemutatókon és rendezvényeken, például a veszprémi nyílt napokon vagy a börgöndi légi parádén a nagyközönség is megcsodálhatja ezeket a történelmi értékeket.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában