A házasságról őszintén

2025.02.14. 20:00

„Az igen mellett rengeteg nem van" – beszélgetés a Házasság hete alkalmából

Héthelyi Réka szerint a házasság ajándék, amit meg kell köszönni, hálásnak kell lenni érte. A Házasság hete alkalmából beszélgettünk vele, és próbáltuk kideríteni a jó házasság titkát.

„Az igen mellett rengeteg nem van" – beszélgetés a Házasság hete alkalmából

Fotó: Fülöp Ildikó/Napló

Héthelyi Réka 2013 óta szervezi Veszprémben a Házasság hete programjait. Mindez úgy kezdődött, hogy amikor egyszer a tévében a közszolgálati adót nézte, olyan házaspárokat mutattak be, akik hitelesek voltak számára. Tetszett neki a mosolyuk, a hűségük, ahogyan a házasságról meséltek. A következő évben felfedezte, hogy egyre több város rendezi meg a Házasság hete eseményét, és emiatt gondolkodott el azon, hogy mi lenne, ha Veszprémben is megpróbálkoznának a programsorozat létrehozásával. Az ötletet férjével, Porga Gyulával és Somody Zsuzsannával, a Veszprém Televízió kereskedelmi igazgatójával osztotta meg, akik támogatták azt. Bevonták a Veszprémi Érsekség Családpasztorációs Irodáját, akik már előttük tartottak Házasság ünnepét. 

Héthelyi Réka őszintén mesélt a házasságról
Héthelyi Réka őszintén mesélt a házasságról
Fotó: Fülöp Ildikó/Napló

Minden évben van az eseménynek egy jeligéje, ami köré szervezik a programokat. 2013-ban az elköteleződés volt a hívószó. Akkor még a Veszprém Tv-ben voltak beszélgetőműsorok, ahová olyan idős házaspárokat hívtak, akik már legalább negyven éve éltek együtt. Héthelyi Réka szerint ezek nagyon értékes beszélgetések voltak, tőlük megtudhatták, mi a jó házasság titka, hogyan élték meg az együtt töltött időt. A műsorban szerepeltek még gyerekorvosok, egyetemi oktatók. Akkor még megrendezték a ciklusshow-t kislányoknak, ami egy védett program volt, illetve a Házasság ünnepét. Később a programsorozatot misével zárták, mivel a Házasság hete alapvetően egyházi közösségektől indult. 2018-ban csatlakozott az eseményhez a Kálvin János parki református templom közössége Závodi Zsuzsanna lelkész vezetésével, és 2-3 éve a veszprémi evangélikus közösség is részt vesz a Házasság hete szervezésében. Az idén a Bara-ház csatlakozott az eseményhez. 

A 2025-ös év programjaiban minden résztvevő egyénisége meglátszik. Héthelyi Rékáék feladata a kommunikáció és az egységes megjelenés. Idén – a hagyományokhoz híven – megtartják a szentmisét és a rajzversenyt. Otthonra talált náluk a gyémántlakodalmasok köszöntése, és el tudták hívni egy beszélgetésre Sterczer Hildát, Erőss Zsolt özvegyét. Az idei év jelszava: Beszélgessetek a házasságotokért, ami Héthelyi Réka szerint a házasságon belüli kommunikációra vagy annak hiányára utal. Ehhez kapcsolódva szervezik a programokat. 

 

A házasság jó és rossz oldaláról

Héthelyi Réka, bár a jó házasság titkát nem ismeri, de tisztában van vele, hogy az ő házasságuk során miken mentek keresztül, ezeket hogyan élte meg. A házasság szerinte egy döntés, egy családi jó barátjuk mondta mindig, hogy az igen mellett rengeteg nem van. Ezt az igent sokszor fel kell idéznünk, hogy annak idején miért mondtuk, és közben mikre mondtunk nemet. 

Amikor arról kérdeztük, hogy szerinte miért házasodnak egyre később a fiatalok, azt válaszolta, hogy amikor ránéz a gyermekeire, ugyanazt a toporgást látja rajtuk, amin ő is keresztülment. Szerinte időt kell adni számukra, nem várhatják el, hogy mindent egyszerre megvalósítsanak. A dolgoknak megvan a maguk sorrendje, bátornak kell lenni. Gyermekei látták, hogyan küzdöttek meg férjével a napi problémákkal, a konfliktusokkal. Nem akar nekik tanácsokat adni a jó házasságról, mert azt szeretné, hogy maguk döntsék el, hogyan élik meg a házaséletüket. 

Szerettük volna megtudni, hogy szerinte miért végződik egyre több házasság válással. Héthelyi Réka azt mondta, ez azon múlik, hogy mennyire tudunk ahhoz az igenhez ragaszkodni,  amivel összekötöttük az életünket párunkkal. Tapasztalatai szerint, ha valaki 20, 30 vagy 40 évet leél a társa mellett, abban a kapcsolatban sok krízis megjelenik. 

Ezek egy része kiszámítható: 

  • amikor megszületnek a gyermekek,
  • majd amikor kirepülnek, 
  • vagy amikor már a szülőket ápolni kell. 

Nehéz időket élünk, ilyenkor sok, nem várt krízis is megjelenthet a kapcsolatokban. Ezek átvészeléséhez szükséges egy megfelelő lelki állapot és tudatos hozzáállás. 

Azoknak, akiknek mélyponton van a kapcsolatuk, azt javasolja, hogy merjenek segítséget kérni. Úgy fogalmazott, sokan vagyunk egy házasságban. Mikor két ember összeköti az életét, akkor a szülők, nagyszülők és a többi generáció találkozik. Más szokások és más élettörténetek, melyeknek utána kell járni, végig kell gondolni. Szerinte ezerszer és még egyszer meg lehet bocsátani egy kapcsolatban, és bízni kell a másikban. Mielőtt döntenénk, meg kell állnunk, végig kell gondolnunk a dolgokat. Azt gondolja, hogy egy párkapcsolatban az embernek a saját létezését, értékeit nem szabad felhagyni. Van az a pillanat, amikor már el kell engedni a kapcsolatot, mert az már nem fér bele az érintett életébe. 

Héthelyi Réka hívő katolikusként azt gondolja, hogy amit férjével ketten a házasságukban megéltek, az ajándék, amit kapsz valakitől, azért nem kell küzdeni. Akik szentségi házasságban élnek, az Isten előtt fogadták meg, hogy holtodiglan együtt maradnak. Amikor baj van, konfliktus, betegség, fáradtság, akkor is ahhoz az igenhez kell ragaszkodni. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában