2025.03.20. 13:30
Balaton-mentőakció: Megérkezett a főépítész!
A Balaton nemcsak Magyarország egyik legfontosabb természeti kincse, hanem az épített környezet szempontjából is kiemelt figyelmet érdemel. Az utóbbi években a tópart beépítése és a környezetvédelmi szempontok egyensúlyának kérdése gyakran került viták kereszttüzébe. Ennek kezelésére az Építési és Közlekedési Minisztérium létrehozta a balatoni főépítész pozícióját, amelyet 2025. május 1-től Lengl Zoltán tölt be.
Lengl eddig Zala vármegye állami főépítészeként dolgozott, emellett a szakmai kamarák aktív tagja, és évek óta részt vesz a „Zalai Mustra” építészeti kiadvány és fiataloknak szóló örökségvédelmi pályázatok szervezésében. Keszthelyen él, három gyermeket nevel, és jól ismeri a Balaton sajátos építészeti és természeti kihívásait.

Forrás: Zaol
A főépítész feladatai széleskörűek és stratégiai jelentőségűek. A balatoni települések településrendezési terveit véleményezi, figyelemmel kíséri az ökológiai hálózatok és a tómeder védelmét, valamint ellenőrzi a tóparti építési szabályok betartását. Emellett az ingatlantulajdonosok számára ismertető anyagokat készít, lakossági fórumokat tart, és szakmai képzéseket szervez az építészeti tervezéssel foglalkozó szakemberek számára.
Lánszki Regő építészeti államtitkár szerint a balatoni főépítész egyfajta „hajóskapitány” lesz a tó építési ügyeiben. „Nem csupán papíron, hanem a parton is harcolunk a Balaton megőrzéséért. Ehhez olyan ember kell, aki helyben talál megoldást a problémákra, ismeri a helyi viszonyokat, és betartja, betartatja a törvényeket” – írta közösségi oldalán.
A Balaton jövője: egyensúly a fejlődés és a természetvédelem között
A Balaton térségében az egyik legnagyobb kihívás az, hogy az infrastrukturális fejlesztések és a természetvédelem kéz a kézben járjanak. Az új balatoni főépítész ebben kulcsszerepet játszik majd, hiszen a szabályozások szigorításával és a fenntarthatósági szempontok érvényesítésével segíthet megőrizni a tó környezetének egyedi karakterét.
Lengl Zoltán kinevezése egyértelmű jelzés arra, hogy a jövőben a Balaton fejlesztése még inkább a hosszú távú fenntarthatóságot és a helyi értékek megőrzését célozza. A szakember tapasztalata és helyismerete garancia lehet arra, hogy a Balaton építészeti arculata a természeti értékekkel összhangban formálódjon.