TOP Plusz program

2025.03.18. 07:00

Parkolóház is épül a kórháznál - 13 milliárd forint fejlesztésekre

Veszprém újabb jelentős fejlesztési csomagra készül, amely a TOP Plusz program keretében 13,09 milliárd forintnyi forrást biztosít az elkövetkező évek beruházásaihoz. A városvezetés hétfői sajtótájékoztatóján Porga Gyula polgármester ismertette a támogatások elosztását és a tervezett projekteket, amelyek az élhető település megteremtését, az infrastruktúra fejlesztését és a szociális intézmények korszerűsítését célozzák.

Veszprém jövőképét a 2030-as városi stratégia határozza meg, amelynek részeként a mostani támogatási ciklusban konkrét beavatkozásokat terveznek. Porga Gyula elmondta, hogy a TOP Plusz források elosztása nem a teljes városi fejlesztési csomagot jelenti, hiszen ebben nincsenek benne a Modern Városok Program vagy más uniós és állami források révén megvalósuló projektek.

Porga Gyula polgármester ismertette Veszprém 2029-ig esedékes fejlesztéseit
Porga Gyula polgármester ismertette Veszprém 2029-ig esedékes fejlesztéseit
Fotó: Fülöp Ildikó/Napló

„A települési operatív program célja az, hogy a város előtt álló kihívásokra konkrét válaszokat adjunk” – fogalmazott a polgármester.

A rendelkezésre álló összegből kiemelt figyelmet fordítanak az infrastruktúra fejlesztésére, a közlekedés korszerűsítésére, a csapadékvíz-kezelésre, valamint a szociális és oktatási intézmények megújítására.

Kék infrastruktúra: a csapadékvíz kezelése a város védelmében

A klímaváltozás hatásaira reagálva a városvezetés kiemelt figyelmet fordít a csapadékvíz megfelelő kezelésére. Az egyre gyakoribb villámárvizek és hosszú aszályos időszakok miatt 2,3 milliárd forintot fordítanak a kék infrastruktúra fejlesztésére.

A cél, hogy a lehulló csapadékvíz minél nagyobb részét visszatartsák és hasznosítsák. A projekt részeként vízelvezető árkokat korszerűsítenek és új záportározókat építenek Gyulafirátóton és más veszélyeztetett területeken. Többek között a Látó-hegyi, Békatói és Fejes-völgyi árkok is fejlesztésre kerülnek.

Útfelújítások és új elkerülő utak

A közlekedés fejlesztése szintén kiemelt prioritás: több mint 3 milliárd forintot szánnak útrekonstrukciókra. A város legforgalmasabb útvonalai közé tartozó Almádi út, Egri utca, valamint a Jutasi úti Spar és a vasútállomás közötti szakasz korszerűsítését tervezik.

Egy új elkerülő utat is kialakítanak az aréna és az uszoda környékén, amely tehermentesíti a belvárosi közlekedést. Ezenkívül a családi házas övezetekben is figyelmet fordítanak az utak javítására: Gyulafirátóton a Német utca, valamint a Rozmaring, Hérics és Sáfrány utcák újulnak meg.

A Csolnoky Ferenc Kórház parkolási problémáinak megoldására 2,2 milliárd forintos beruházás keretében egy 174 férőhelyes parkolóház épül
A Csolnoky Ferenc Kórház parkolási problémáinak megoldására 2,2 milliárd forintos beruházás keretében egy 174 férőhelyes parkolóház épül
Fotó: Nagy Lajos/Napló

A Csolnoky Ferenc Kórház parkolási problémáinak megoldására 2,2 milliárd forintos beruházás keretében egy 174 férőhelyes parkolóház épül. A fejlesztés nemcsak a kórház dolgozóinak, hanem a betegeknek és látogatóknak is nagy segítséget jelent majd.

A szociális ellátás megerősítésére 1,4 milliárd forintot fordítanak, különös figyelemmel az idősellátásra és a demenciával élők támogatására. A Török Ignác és Hóvirág utcai intézmények korszerűsítése mellett a Göllesz Viktor intézményt is új helyre költöztetik, hogy modernebb környezetet biztosítsanak a gondozottak számára.

Az oktatás területén négy általános iskola korszerűsítése valósul meg:

  • a Rózsa úti, 
  • a Gyulaffy, 
  • a Cholnoky és 
  • a Botev iskola. 

Az épületek akadálymentesítése mellett tetőszigetelés, tornatermek felújítása és vizesblokkok rekonstrukciója is a tervek között szerepel.

Energiahatékonysági fejlesztések és fenntarthatóság

A városi közlekedés fenntarthatóságát is fejlesztik: a Haszkovó utcai buszfordulónál egy napelempark épül, amely az elektromos V-buszok töltését biztosítja. Az energiaellátás stabilitását akkumulátorparkok segítik, így a buszok éjjel-nappal működhetnek zöld energiával.

Emellett egy energiamenedzsment-szervezet létrehozását is tervezik, amely a város működésének költséghatékonyságát és klímacéljait szolgálja.

Hosszú távú fejlesztések 2029-ig

A TOP Plusz forrásokból megvalósuló projektek a 2025–2029 közötti időszakban készülnek el. A városvezetés reményei szerint a támogatási szerződéseket még 2025-ben megkötik, így a tervezési és kivitelezési munkálatok hamarosan elindulhatnak.

„Ez a 13 milliárd forint nemcsak számokban, hanem a veszprémiek mindennapi életében is jelentős változást hoz” – hangsúlyozta Porga Gyula.

A fejlesztési program célja, hogy Veszprém tovább erősítse pozícióját, mint egy modern, fenntartható és élhető város, amely nemcsak az itt élők, hanem az ide látogatók számára is vonzóbbá válik.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában