Március 15-e üzenete

2025.03.15. 14:41

1848 szelleme ma is él – Ünnepi megemlékezés Pápán

"1848. március 15-én talán a legegyszerűbb, de legfelemelőbb esemény történt a mi közös történelmünkben: nemzet született, a magyar nemzet" – emelte ki Grőber Attila polgármester az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulóján rendezett ünnepségen. A ’48-as pápai megemlékezés részeként átadták az önkormányzat által alapított Pápa Város díszoklevele kitüntetést, melyet a Honvéd Bajtársi Klub vehetett át.

A szabadtérre tervezett műsort a hideg, esős időjárás miatt a Jókai Mór Művelődési Központ színháztermében rendezték meg. A pápai megemlékezés a Himnusz hangjaival kezdődött, majd Grőber Attila polgármester szólt az egybegyűltekhez. 

A pápai megemlékezés Grőber Attila polgármester beszédével kezdődött
Grőber Attila: "A gyermekeink figyelnek bennünket."
Fotó: Haraszti Gábor

A városvezető úgy fogalmazott, március 15-e ünnep. A szabadság és a nemzet születésének ünnepe, de az ünnep felelősséggel is jár. – A mi felelősségünk előrevinni a történelmet, szabadságra nevelni a gyermekeinket. A mi felelősségünk, hogy az ünnepet a gyermekeink boldogságban, rajongásban tudják megélni. És ehhez önmagában kevés egy kokárda, kevés egy huszárcsákó. Ehhez az is kell, hogy a felnőttek szemében is lássák a csillogást, az őszinteséget és a haza iránti elkötelezettséget. Ha ezt látják, szeretni fogják az ünnepet, a szabadságot, a hazát. 1848. március 15-e olyan, mint a mi életünk. Van benne bátorság, szerelem, van benne család, egy kis politikai taktika, nagy adag önvizsgálat, humor, és persze benne van a győzelem eufóriája, a példátlan siker, hogy vér nélkül győztünk – mondta a polgármester, aki ezután szólt a városi viszonyokról is.

Pápai megemlékezés a forradalom és szabadságharcról
A pápai megemlékezés helyszíne a Jókai Mór Művelődési Központ volt
Fotó: Haraszti Gábor

– El tudnak képzelni olyan Magyarországot, ahol a politikai ellenfelek ilyen tisztán és elismerően beszélnek egymásról? El tudnak képzelni olyan Pápát, ahol a közélet szereplői elismerik egymás eredményét? Ugye, jó fantázia kell hozzá? Próbáljuk meg egyszer, hátha sikerül. Ha másért nem, csak azért, mert a gyermekeink figyelnek bennünket – zárta gondolatait Grőber Attila.

Az ünnepi műsor a Mese a légtornászról címet kapta
Fotó: Haraszti Gábor

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ünnepi műsora idén a Mese a légtornászról címet kapta, melyben közreműködtek a Győri Nemzeti Színház színművészei, táncművészei, a MATE Kaposvári Campus Rippl-Rónai Művészeti Intézetének színművész szakos hallgatói, Lázin Beatrix, a Győri Nemzeti Színház magánénekese és a Pápai Vadvirág Művészeti Egyesület táncosai. Ezt követően Pápa Város díszoklevelét adták át, melyet a képviselő-testület döntése értelmében a Honvéd Bajtársi Klub képviselői vehettek át. A megemlékezés a Március 15. téren koszorúzással ért véget.

Pápa Város díszoklevelét a Honvéd Bajtársi Klub képviselői vehették át
Fotó: Haraszti Gábor

A ’48-as pápai megemlékezés a város több pontján folyatódott

A nap során több helyszínen várják a kicsiket és nagyokat, a Petőfi-házban családi nyomozós játék keretében kell rábukkanni az elveszett kokárda nyomaira. A Hagyományok hegyén egyenruha- és felszereléskiállítás, szablyavívás, a hegy létesítményeinek megtekintése szerepel a programban. A református könyvtárban 17.30-ig Talpra, családok címmel szintén családi napot szerveznek, egész nap ingyenesen látogatható a Petőfi-kiállítás, az egykori főiskola nyomdagépén bárki saját kezűleg kinyomtathatja a Nemzeti dalt, Horváth Ágnes origamioktatóval pedig családi papírhajtogatáshoz lehet csatlakozni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában