2025.03.15. 15:30
Bakonyi bányászmúlt – Ha ezek a falak mesélni tudnának...
Nosztalgiajáratunk fotóválogatásai a veol.hu-n retró fényképek révén visznek mindannyiunkat vissza a múltba. Üljünk fel ezúttal képzeletben a dudari bányába induló vasúti kocsira és egészen az '50-es évekig utazzunk vissza gondolatban, a Bakony bányászhagyományainak kialakulására, a hősies bajtársiasságra kíváncsian.
Az ötvenes évek valóságának máig láthatóak a nyomai és retró fotók is őrzik a múlt szépségének, veszélyeinek emlékét. A Bakony szép falujában, Dudar határában a szénbánya ikonikus épülete máig áll, egykor sokan dolgoztak benne. A dudari bánya fénykorában kapott jelentőséget a bakonyi település, Dudar, hirtelen megnőtt lakóinak száma, sőt, még Zircre is többen költöztek azért, mert a bányászat munkát adott.

Forrás: Fortepan/Uvaterv
A Fortepan képei közt válogatva a dudarbányai vasútállomás ötvenes években készült fotóját is megtaláltuk. A szenet '45-ben teherautóval és szekerekkel szállították el. Később vonattal.
Retró fotók az ötvenes évek valóságáról
Dudaron már a harmincas években elkezdődött a kutatás az ásványkincs után, a második világháború alatt a bánya feltárása. Megváltoztatta a falu életét. A legtöbb bányász nem helybeli volt és már 1947-ben több mint félezren jártak le a föld alá, 1955-ben pedig mintegy ezerötszáz dolgozója volt a bányának. 2000-ben zárták be.

Forrás: Fortepan, Pákh Jenő
A bányászmúlt azóta bekerült a település értéktárába. A dudari, a zirci egykori bányászokkal, vájárokkal, mentőcsapatban dolgozókkal ma is felemelő beszélgetni. Legendásan önérzetes gondolkodásúak, melegszívűek és becsületesek. Nyíltak és kemények, ha a kitartásról, az összetartásról van szó. Büszkén őrzik díszegyenruhájukat.