2025.04.21. 11:30
Retró húsvéti dekorációk és ajándékok
A húsvét szó Eostre nevéhez fűződik, aki a tavasz és a termékenység angolszász istennője volt. A magyar húsvét szó jelentését tekintve két felé bontható: hús és vét, melyben a vét a venni szó egyik formájára utal. Maga a szó a keresztény vallás legnagyobb böjti időszakának végére utal, mert a 40 napos böjt után a keresztények a húsvét kezdetén ehetnek először húst.

Fotó: Kieselbach Tamás/Fortepan
A tojás ősi termékenységszimbólum, a keresztény egyházi szimbolikában pedig a feltámadás jelképe és a 12. század óta szentelmény. A húsvéti tojások festésére a kémiai festékek elterjedése előtt természetes anyagokat használtak. Leggyakrabban hagymalével festettek, de nyerhettek sárga színt a vadalmafa héjából, a bürökből zöldet, a lencse levéből kéket. A zempléni falvakban zöld vetést és hagymahajat használtak a színezésre.

Fotó: Jakab Antal/Fortepan
A tojásdíszítésnek, tojáshímzésnek kétféle hagyományos módja van:
- viaszolás: Az írószerszám üveg, bádog- vagy cserépedény, amihez tollcsévét erősítenek. Ebből engedik a meleg, folyékony viaszt a tojásra. A tojás festése során a viasszal megrajzolt mintákat a festék nem fogja meg. Végül a viaszt letörlik, majd zsíros ruhával, szalonnahéjjal átdörgölik a tojást, hogy fényes legyen.
- karcolás: A megfestett tojásra karcolják a díszítményt. A díszítőmotívumok lehetnek kerámia- és hímzésminta utánzatai, geometrikus díszek, sőt életképek, feliratok is.
Ma már kereskedelmi forgalomban kapható színezőkkel és matricákkal díszítik a tojásokat. Ilyenkor minden otthon ünnepi díszbe öltözik, és előkerülnek a kézzel készült dekorációk, ajándékok, valamint a vidám tavaszi hangulatot idéző dísztárgyak, mint a horgolt vagy filcből készült nyuszik, vidám papírdekorációk és egyedi ajtódíszek.

Fotó: Fodor András örökösei/Fortepan
Húsvéti ajándékozás
A tojásajándékozáson túl is volt a húsvéti ajándékozásnak hagyománya. Az ajándékot hozó húsvéti nyúl képzete újabb keletű hagyomány, feltehetően német nyelvterületről terjedt el a városi polgárság, majd a falusi lakosság körében. Az 1930-as években az ajándékok között megjelentek a csokiból készült tojások, csibék és nyulak. Ma már természetes, hogy ha közeleg a húsvét, már hetekkel az ünnep előtt ellepik a boltokat a csokinyuszik.