Mentőszolgálat

2025.05.14. 06:30

74 év után derült ki az igazság: ő volt az első női mentőápoló

Sokáig úgy hittük, hogy mentőápolói hivatást nők csak 2017 óta vállalhatnak. Korábban kizárólag orvosként vagy mentőtisztként dolgozhattak hölgyek a mentőszolgálatnál, a mentőautók belső világa a férfiak terepe volt – legalábbis ez volt a közvélekedés. Ezidáig.

Egy különleges találkozás, egy véletlen beszélgetés, majd egy gondosan kibontott élettörténet azonban átírta a mentőszolgálat történetét. Egy mentős kolléga egy börzén beszélgetésbe elegyedett egy hölggyel, aki meglepő dolgot árult el: az édesanyja már a múlt század közepén mentőápolóként szolgált Budapesten mint az első női mentőápoló - írja az Országos Mentőszolgálat.

Az első női mentőápoló: Zabó Jánosné Rózsika néni
Az első női mentőápoló: Zabó Jánosné Rózsika néni
Forrás: Országos Mentőszolgálat / Facebook

Rózsika néni, az első női mentőápoló

A nyomok a Kresz Géza Mentőmúzeumba vezettek, ahol felvették a kapcsolatot a már 92 éves Zabó Jánosné Rózsika nénivel, aki 1951-ben, 21 évesen kezdett dolgozni mentőápolóként a Központi Mentőállomáson. Elmondása szerint ő és négy másik bajtársnője részt vettek egy speciális, nőket célzó mentőápolói képzésen, és három évig teljes értékű, kivonuló ápolói munkát végeztek.

Rózsika néni elmondta: beleszeretett az életmentésbe, és semmivel sem tartotta magát kevesebbnek férfi kollégáinál. Munkájukat becsülettel végezték, lelkiismeretesen, hittel és erővel. Ám 1954-ben a programot megszüntették, és a női bajtársakat – bár már húszan voltak – kórházi nővéri munkára vezényelték. Az akkori vezetés indoklása szerint „a társadalom még nem állt készen” arra, hogy nőket lásson ebben a fizikai és érzelmi terheket hordozó munkakörben.

Rózsika néni csendben élt tovább, dolgozott, de sosem feledte azt a három év szolgálatot, amit az életmentés frontvonalában töltött. És most, 74 év elteltével végre megtörtént, amire méltán rászolgált: a 2025-ös Mentők Napján, a Parlamentben rendezett ünnepségen díszvendégként ünnepelték az első ismert női mentőápolót. Meghatottan, de büszkén figyelte, ahogy a mai női bajtársak már szabadon, elismerten és egyenrangúan végezhetik azt a munkát, amit ő annak idején titkon, előítéletek árnyékában kezdett el.

Dr. Csató Gábor főigazgató és Rózsika néni, az első női mentőápoló
Dr. Csató Gábor főigazgató és Rózsika néni, az első női mentőápoló
Forrás: Országos Mentőszolgálat / Facebook

Rózsika néni a képen Dr. Csató Gábor főigazgatóval szerepel, aki ismét szakított a régimódi hagyománnyal és engedélyezte a nők mentőápolói és mentőgépkocsivezetői tevékenységét. Jelenleg 590 bajtársnőnk teljesít szolgálatot mentőápolóként az Országos Mentőszolgálatnál. Nap mint nap bizonyítják, hogy nem csupán képesek helytállni a mentésben, de kiemelkedő szakmai színvonalon űzik hivatásukat. Büszkék vagyunk rájuk! 

- írta az Országos Mentőszolgálat.

A közösség hosszú tapssal köszönte meg Rózsika néninek úttörő szerepét és áldozatos munkáját. A jelenlévők számára ez az ünnepség nem csupán díjátadó volt, hanem történelmi pillanat – egy néma fejezet kapott végre hangot, elismerést és méltóságot.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában