2025.05.22. 07:00
Jézus jelent meg a Balatonon, itt a tagadhatatlan bizonyíték
A Balaton mesékkel teli vidéke megannyi legendának adott otthont, a promotions.hu egy Zamárdiban megbújó csodahelyre kalauzolja el az olvasót.
A Zamárdiban, a kiserdő szélén elhelyezkedő Szamárkő egy érdekes erdei túraútvonal mellett található. A szikla, bár neve egyszerű, sok titkot rejt, amelyek felfedezése egy-egy közelebbi vizsgálat során válik igazán izgalmassá – olvasható a promotions.hu oldalán. Jézus megjelent a Balatonnál?

Fotó: promotions.hu
Első pillantásra nem tűnik különlegesnek, de alaposabban megnézve felfedezhetjük benne egy gyermek és egy szamár lábnyomát. A szikla egy meglehetősen friss felfedezés, mindössze 1943-ban találták meg.
Jézus nyomában: milyen titkokat rejt a Zamárdiban található Szamárkő?
Az első szóbeszéd, amely a helyhez kapcsolódik, azt állította, hogy a tihanyi apátság szamarait legeltették itt, de ezt később cáfolták. A hely már jóval korábban is Szamárkő néven szerepelt egy levéltári dokumentumban, és a terület más tulajdonban volt, így az apátság nem legeltethetett itt állatokat. Egy másik legenda azt állítja, hogy a kő a Tihanyi-félsziget egy kitörő iszapvulkánjából repült ide, de bár a kő anyaga nem vulkáni eredetű, egy ekkora elmozdításhoz óriási energia kellett volna. Azonban ezt az elméletet még nem sikerült megcáfolni. Néhány balatoni öreg szerint a kő egy özönvíz következményeként került ide, mások azt mondják, hogy a katonák hozták a Szentföldről.
Egy biztos: a kőben őskori tengeri csigák lenyomatai is megtalálhatóak. Ezen kívül úgy tűnik, hogy a helyszínen egykor áldozatokat mutattak be termékenységi szertartások keretében. A kőben egy szabályos mélyedés található, amely a pogány rítusokhoz alkalmas helyszín lehetett. Az áldozatok többnyire állatok és termések voltak, de a legendák szerint fehér lovak is elhunytak itt.
Bár az áldozati rítusok elmélete nem bizonyított, a hely története rendkívül valószínűnek tűnik, ha figyelembe vesszük a kő és a táj jellemzőit. A terület már az őskor óta lakott, több ősemberhez tartozó eszközt találtak itt, köztük egy istennő szobrocskát is. Egy emberi temetőt is felfedeztek a kő közelében. A kő mélyedését, amelyet tűzgödörként is emlegetnek, és a környező területre való kilátás lehetősége azt sugallja, hogy védelmi vagy jelzőrendszer része lehetett, ahol a tűz fénye jelezhetett a közelben tartózkodóknak. Ezt a keltákra vagy a rómaiakra gyanítják, de még az is felmerült, hogy a Honfoglalás után a terület határjelzőként szolgált.
A legérdekesebb legenda azonban azt állítja, hogy Jézus, Szűz Máriával és Józseffel szamárháton járta a környéket, és a kőben lévő mélyedés a gyermek, Krisztus és a szamár lábnyoma. Az elnevezés is erre utal, hiszen Szamárkőnek hívják. A legenda szerint egy templomban, a Santa Maria in Palmis-ban megtalálható ennek a lenyomatnak a másolata is.
