Kutatás

2025.05.20. 16:30

Egy invazív faj segíthet a Balatonon?

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) legújabb kutatásai szerint a Balaton tisztán tartásában kulcsszerepet játszhatnak az apró, vízben élő állatok, különösen az inváziós kvagga kagylók.

A kvagga kagylók szűrő életmódjuknak köszönhetően jelentős mennyiségű szerves szennyeződést képesek eltávolítani a vízből – írja a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet.

A kvagga kagylók megtisztítják a káros anyagoktól a Balaton vizét
A kvagga kagylók megtisztítják a káros anyagoktól a Balaton vizét
Fotó: HUN-REN

A kutatások szerint ezek az állatok akár tíz nap leforgása alatt 85–100%-os hatékonysággal is képesek kiszűrni bizonyos veszélyes anyagokat, például policiklusos aromás szénhidrogéneket (PAH-okat) vagy különféle gyógyszermaradványokat. Ezek a szennyeződések gyakran szennyvíz eredetűek, és potenciálisan károsak lehetnek mind az ökoszisztémára, mind az emberi egészségre.

Kagylók jelenthetik a megoldást a Balaton tisztán tartásában

A legnagyobb koncentrációban a Balaton parti övezeteiben fordulnak elő ezek a kagylók, ahol természetes módon tisztítják a vizet, hozzájárulva annak átlátszóságához és általános minőségéhez. Bár inváziós fajként általában negatív hatásokat társítanak hozzájuk, a BLKI szakértői hangsúlyozzák, hogy jelenlegi ismereteink alapján nem jelentenek közvetlen veszélyt az emberekre, sőt, segíthetnek fenntartani a tó ökológiai egyensúlyát.

A kutatás rávilágít arra, hogy a természetes öntisztulási folyamatokat kihasználva, biológiai módszerekkel is lehet támogatni a Balaton védelmét. A kvagga kagylók jelenléte így nemcsak kutatási szempontból érdekes, hanem hosszú távon akár a fenntartható vízminőség-kezelés egyik lehetséges eszközévé is válhat.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában