2025.05.06. 17:32
Különleges állatok lepik el a bakonyi utakat (+ videó)
Most a Bakonyban is figyelni kell arra, mire lépünk, mire hajtunk rá. Tavasszal is találkozhatunk apró teknősökkel, amelyek a vízig tartó útjuk során védtelenek. Persze ez elsősorban a Balaton környékén fordul elő, a Bakonyban ritkábban, de érdemes pár helyen figyelni erre, az őshonos mocsári teknősökre. Mutatjuk, hol. A szélnek eresztett akváriumi példányokról szintén érdemes pár szót ejteni.
A kis védett mocsári teknősök többsége nyár végén kel ki a tojásból és igyekszik a víz felé. Ám, ha az anya későn rakta le a tojásokat, akkor a kicsik áttelelnek és a tavaszi napsugarak hatására bújnak elő a tojásból és ilyenkor az apró teknősök a vízig tartó útjuk során teljesen védtelenek. Erre a Balaton-felvidéki Nemzeti Park hívta fel a figyelmet.

Forrás: BfNPI, Kaszián Ágota
Mocsári teknős – Tudnivalók
- Ha forgalmas autó- vagy kerékpárúton, járdán látjuk, akkor túlélési esélyeit úgy javíthatjuk, ha átsegítjük azon. Álljunk meg miatta!
- Ösztönösen tudja, merre kell mennie, ezért csak abba az irányba vigyük, amerre ő maga is igyekezett.
- A tojásból kikelt teknős a víz felé igyekszik.
- A tojásrakás időszakban a felnőtt állat a fészekrakó hely felé halad, ami több kilométerre lehet a víztől.
A mocsári teknős (Emys orbicularis) Magyarországon – mint minden kétéltű és hüllő – védett. Természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
Mocsári teknős és a társai a Bakonyban
A bakonyi teknőshelyzet ügyében a Bakonyi Természettudományi Múzeumhoz fordultunk. Kovács Attila zoológus adott tájékoztatást a mocsári teknősről.
- Magyarországon csak ez az egy teknősfaj őshonos.
- Elsősorban a Balaton környékén fordul elő, a Bakonyban ritkább.
- A Veszprém melletti Miklád mocsaraiban is él, ezért Veszprém és Gyulafirátót között előfordulhatnak úton átkelő példányok.
- A kutató Hajmáskérnél talált úton elütött példányt.
- A várpalotai tavak környékén az utakon szintén előfordulhat ilyen eset.
- A Magas-Bakonyban, azaz Zirc környékén kevésbé.
Teknősök a Magas-Bakonyban
A mocsári teknősnek Zirc közelében a Kettes-tóban él egy néhány példányos állománya, azonban ez betelepítésből is származhat. Mocsári teknős mellett szélnek eresztett akváriumi teknősök is előfordulhatnak a városban. A zirci arborétum tavában megtalálhatók a vörösfülű és a sárgafülű ékszerteknős kiengedett példányai is, sőt, egy alkalommal az egyik zirci utcán egy fiatal görög teknőst találtak. Ezek a fajok nálunk nem őshonosak.