2025.05.20. 13:00
Vörös mocsárrákok lepték el a Balatont
A Magyar Haltani Társaság szerint hazánk vízrendszereiben több invazív tízlábú rákfaj természetes úton is terjed, ugyanakkor az emberi tevékenység, például a felelőtlen szabadban tartás, a szándékos kihelyezés vagy a nem megfelelően végrehajtott haltelepítések szintén hozzájárul ahhoz, hogy ezek a fajok újabb és újabb élőhelyeken jelennek meg.
A vörös mocsárrák elterjedését világszerte elősegítette a díszállat-kereskedelem. Ez a faj első hazai megfigyelése óta több termálvizű és urbanizált élőhelyen is megjelent, amit kiváló alkalmazkodóképessége tett lehetővé. Az újonnan elfoglalt területeken gyorsan nagy egyedszámot ért el, és ennek következtében rendkívül gyors ütemben tudott továbbterjedni mind természetes, mind mesterséges vízterekben – írja a Magyar Haltani Társaság.

Fotó: Weiperth András/Magyar Haltani Társaság
A vörös mocsárrákot sikerült kimutatni a Balatonfűzfő és Balatonfüred belterületén található felszíni vízelvezető csatornahálózatban, valamint Balatonfűzfőn a tóhoz tartozó zsombékos, puhafás ligeterdőben.
Nagy veszélyt jelentenek a vörös mocsárrákok
Az eredmények megerősítik, hogy a vörös mocsárrák bárhol felbukkanhat az országban, különösen az emberi tevékenység által befolyásolt, városias környezethez közeli vizes élőhelyeken. A faj jelenléte és további terjedése a Balaton és a Velencei-tó vízrendszerében komoly hatással lehet ezeknek a tavaknak az élővilágára, ökológiai állapotára, valamint a tómedrek, partfalak és az esővizet elvezető csatornarendszerek állapotára is.
A jövőben további megjelenésére és terjedésére kell számítanunk ezeknek a tavaknak a vízgyűjtő területein. A vörös mocsárrák megjelenése különösen veszélyes a Balatonban élő őshonos folyami rákra és kecskerákra, valamint a Velencei-tónál a Császár-víz folyami rákállományára. Ennek oka, hogy a vörös mocsárrák terjesztheti a rákpestist, ami egy olyan betegség, amely súlyosan károsíthatja az itt élő őshonos rákfajokat – fogalmazott a Magyar Haltani Társaság.