2025.05.15. 20:30
Egyetlen SMS is elég ahhoz, hogy kifosszanak – így dolgoznak a modern digitális tolvajok
Eltűnt pénz a számláról, ismeretlen helyre kiszállított csomag, feltört fiókok – és mindez egyetlen SMS miatt. Ha eddig azt hitted, hogy csak a gyanútlan időseket lehet megvezetni ilyen módszerekkel, itt az ideje újragondolni. A csalók már nem hívogatnak, nem e-maileznek, most az okostelefonod kijelzőjén próbálnak megfogni – ilyen az SMS-csalás.
Egyre többen számolnak be arról, hogy rövid, hivatalosnak tűnő üzenetek érkeznek hozzájuk, amelyek egy linkre irányítanak, és azonnali cselekvést sürgetnek. A szöveg udvarias, a cél viszont egyértelmű: rávenni arra, hogy kattints, és megadd az adataidat. Ha nem vagy résen, könnyen egy digitális csapda közepén találhatod magad. „A csomag megérkezett a raktárba, de a hiányos címadatok miatt nem tudjuk kézbesíteni…” – ha mostanában te is kaptál hasonló üzenetet, jobb, ha azonnal törlöd. A képernyődre érkező rövid szöveg talán ártalmatlannak tűnik, de valójában egy rafinált átverés része. A csalók új trükköt vetettek be: csomagküldésre hivatkozva próbálnak meg kicsalni személyes adatokat vagy pénzt a gyanútlan áldozatoktól. Az SMS-csalás nem új keletű dolog, de jobb résen lenni, nehogy áldozatul essünk egy ilyen trükknek.

Fotó: Titzl Vivien/Napló
Az üzenet látszólag hivatalos: csomag érkezésére hivatkozik, és egy linket is tartalmaz, amin keresztül meg kellene erősíteni a címedet. A gond csak az, hogy a link nem hivatalos futárcég oldalára vezet, hanem egy hamisított, megtévesztő weboldalra – a cél pedig, hogy ott beírd az adataidat, amiket aztán a csalók felhasználhatnak.
Miért veszélyes az SMS-csalás?
Az ilyen típusú üzeneteket „smishingnek” nevezik – ez az angol SMS és phishing (adathalászat) szavakból származik. A cél, hogy a felhasználót egy hamis linkre csábítsák, ahol ő maga adja meg azokat az információkat, amiket normál esetben senkinek sem mondana el: lakcím, bankszámlaadatok, jelszavak.
A trükk egyik ereje abban rejlik, hogy hétköznapi helyzetet használ ki – a legtöbben rendelnek csomagot, így sokan nem gyanakodnak, ha érkezik egy üzenet egy állítólagos szállítmányról. Ráadásul az üzenetek megfogalmazása egyre profibb, egyre nehezebb első pillantásra kiszúrni a csalást.
Honnan ismerheted fel a csalást?
- Az üzenet e-mail címről érkezik (pl. [email protected]) – a hivatalos futárcégek soha nem küldenek ilyen módon SMS-t.
- A link furcsa, nem az ismert szolgáltató hivatalos oldala (pl. dpd.abdm.top).
- Az üzenet nyelvezete néhol magyartalan, gépies („lépj ki az SMS-ből, és nyisd meg újra a link aktiválásához…”).
- Kétségbeesésre épít: ha nem kattintasz, nem kapod meg a csomagot – ez nyomást gyakorol a címzettre.
Mit tehetsz, ha ilyet kapsz?
- Ne kattints! Soha ne nyisd meg az ilyen linkeket, főleg ne adj meg rajtuk semmilyen adatot.
- Jelentsd a csalást! Az iMessage-ben például egy gombnyomással bejelentheted, hogy kéretlen üzenetről van szó.
- Töröld az üzenetet! Így megelőzheted, hogy véletlenül mégis rákattints később.
- Ellenőrizd külön! Ha tényleg vársz csomagot, nyisd meg a futárcég hivatalos oldalát vagy alkalmazását, és ellenőrizd ott a csomag státuszát.
A biztonság kulcsa: ne higgy el mindent, amit SMS-ben kapsz!
A digitális világban az óvatosság nem paranoia, hanem alapvető túlélési stratégia. A csalók egyre ügyesebbek, de ha ismered a módszereiket, te is könnyebben felismered a veszélyt. Ha gyanús az üzenet, mindig légy kételkedő – különösen akkor, ha egy ismeretlen linkre próbálnak rávezetni.
Egy kattintás is elég lehet ahhoz, hogy hozzáférést adj a bankkártyádhoz vagy más érzékeny adatodhoz. Ne add meg senkinek se ezt az esélyt!