2025.05.20. 13:30
Tényleg ki lehet játszani az alkoholszondát? Utánajártunk
Sokféle módszer, praktika és trükk kering a szóbeszédben arról, hogyan lehet kijátszani az alkoholszondát – most utánajárunk, mi igaz ebből.
Megnéztük a leggyakrabban javasolt módszereket: vajon becsapható-e a szonda?

Forrás: police.hu
Szondacselezés: így próbálnak meg túljárni a rendőrök eszén
Felkutattuk a legmakacsabb hiteket, mint kiderült, tévhiteket.
1. tévhit: A jégkocka átveri a szondát
Sokan úgy gondolják, hogy ha igazoltatás előtt gyorsan elrágcsálnak egy jégkockát, az lehűti a kilélegzett levegőt, így a szonda nem mutat alkoholt. A valóság viszont az, hogy a korszerű alkoholszondák automatikusan 34 Celsius-fokra állítják be a mérésnél a levegő hőmérsékletét. Vagyis a hideg lehelet nem befolyásolja érdemben az eredményt. Legfeljebb minimálisan, néhány tizeddel csökkenhet az érték – de ez még messze van attól, hogy kimentsen egy bajból.
2. tévhit: Egy pénzérme majd megoldja
Az a hiedelem is régóta kering, hogy ha valaki réztartalmú pénzérmét szopogat – például egy eurócentest –, az semlegesíti az alkoholt a leheletben. A gond csak az, hogy az érme apró felülete eltörpül a szájüreg és a légutak belső felszínéhez képest, így érdemi hatása gyakorlatilag nincs. Magyarán: ez is csak egy népszerű, de hatástalan legenda.
3. tévhit: Az alkoholos bonbon a bűnbak
Egyeseknél mindig lapul a zsebben egy alkoholos bonbon, arra az esetre, ha fennakadnának az ellenőrzésen. Így legalább lenne mire hivatkozni. Csakhogy ezekben a finomságokban nagyon kevés az alkohol – önmagában nem okoz pozitív tesztet. Ráadásul a KRESZ szerint teljesen mindegy, italról vagy ételről van szó, a szesztartalom a döntő. Ha tehát valaki ezzel próbálja meg kimagyarázni magát, azzal lényegében beismeri, hogy alkoholt fogyasztott.
4. tévhit: A Negro cukorka mindent megmagyaráz
Ismert trükk, hogy valaki azzal próbál védekezni, hogy Negro cukorkát szopogatott, és azért jelez a szonda. Régebben, az érzékenyebb és pontatlanabb műszerek idején még elképzelhető volt, hogy egyes vegyületek befolyásolták a mérést. De a mai, modern szondák pontosak, és ha az első teszt pozitív, jön az ellenőrző mérés vagy akár a vérvétel is – ami már mindent egyértelművé tesz. Ugyanez igaz azokra is, akik banánra vagy épp koplalásra fogják az eredményt. Ezek a kifogások ma már nem állják meg a helyüket.
A rendőrt nem lehet átverni – és a labort sem
A szakértők szerint teljesen felesleges bármilyen trükkel próbálkozni. Ha a szonda egyszer jelez, nincs menekvés: következik az újabb ellenőrző fújás, és ha szükséges, a vérvétel is. Ezek a vizsgálatok pontosan megmutatják, volt-e alkohol a szervezetben – és ezt már nem lehet kimagyarázni sem egy bonbonnal, sem egy pénzérmével.
