Múltidéző

2025.05.22. 08:30

Már csak emlék az alsóörsi úttörőtábor

Hebling Zsolt, Alsóörs polgármestere lapunknak mesélt az úttörőtárbor létrejöttéről és mostani állapotáról.

1972-ben nyitották meg az alsóörsi úttörőtábort, mely a dunaújvárosi önkormányzat, a várpalotai önkormányzat és a Dunaferr egyik társaságának tulajdonát képezte. A 70-es, 80-as évek gyermekei számára egyet jelentett a nyár fogalmával, ilyenkor tömegesen lepték el a tábort. 

2000-ben még ilyen állapotban volt az úttörőtábor
2000-ben még ilyen állapotban volt az úttörőtábor
Fotó: kalandzona.blog.hu

Az úttörőtábor három területből állt, ebből már az önkormányzatok a saját részüket eladták. Az egyik helyére egy nagy ház, míg a másikra három kisebb ház épült a polgármester elmondása alapján. A fennmaradt részén romokban áll a régi úttörőtábor már majdnem 20 éve. A terület magántulajdonban van, kerítéssel elkerítve, és jelenleg is árusítják. 

Volt az úttörőtáborban régen egy közösségi tér, illetve több faház is állt, melyeket már szintén elbontottak. Hebling Zsolt elmondása alapján meghatározó volt a tábor a település életében, mivel a gyerekek onnan mentek a strandra és sétálgattak a faluban.

Az úttörőtábor fénykorában

A Dunaújvárosi Vasmű 1965-ben területet kért úttörőtábor építésére a Somlyó-hegy oldalában. Először 1969-ben tesznek említést az üdülőről a Dunaújvárosi Hírlapban, melyben leírják, hogy 1970 nyarától 200 gyermek befogadására lesz képes a tábor. Valójában az első szezonja 1971 volt és 470 gyermeket fogadott, 1972-ben 630-at, 1973-ban pedig már 760-at – írja a kalandzona.blog.hu

A tábornak saját része volt a fizetős strand keleti végében öltözővel és vizesblokkal. Bátorságpróba (éjszakai séta kijelölt útvonalon), tábortűznél palacsintasütés, vetélkedők, versenyek stb. Az első években a Sirály Étteremből furgonnal szállították fel az élelmiszereket a tábor kicsi konyhájára, amíg el nem készült a nagy és tágas főzőkonyha. 

1984-ben a Dunai Vasmű név megtartása mellett bevezették a Dunaferr márkanevet és logót. Az úttörőtábor, vagyis a Dunaújvárosi Vasmű által fenntartott tábor sikeresen túlélte a rendszerváltást. Továbbra is üzemelhetett, azonban már új néven: Gyermek- és Ifjúsági Tábor, ami ezután is lehetőséget nyújtott a gyerekek és fiatalok számára a nyári kikapcsolódásra és programokban való részvételre.

Így néz ki ma az úttörőtábor főépülete a Somlyó-hegyi kilátóból Fotó: Annus Gábor/Napló
Így nézett ki két éve az úttörőtábor épülete a Somlyó-hegyi kilátóból
Fotó: Annus Gábor/Napló

Az elkerülhetetlen vég

2003-ban a Dunaferr döntést hozott arról, hogy megválik az úttörőtáborhoz tartozó üdülőtől. Ennek eredményeként a hivatalos közlemény szerint az üdülőt bizonytalan ideig bezárták, annak ellenére, hogy már szinte az összes hely le volt foglalva a szezonra. A dunaújvárosi és várpalotai részek sem tudtak vendégeket fogadni, mivel a Dunaferr területe nélkül ők sem tudtak megnyitni.

Később a Dunaferr eladta az ifjúsági táborban lévő tulajdonrészét 22 millió forintért, ami miatt a várpalotai és dunaújvárosi rész sem tudott már működni. Bár sokan támogatták volna a tábor további üzemeltetését, végül a gyermeküdülő nem nyitott ki a 2003-as szezonra. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában