2025.07.05. 10:00
A 3 százalékos lakáshiteltől berobbanhat az ingatlanpiac
A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint 2025 májusában jelentős élénkülést mutatott a magyar lakáshitelpiac: mind a piaci, mind a támogatott hitelek növekedtek. A kormány ebben a kedvezőnek nevezhető helyzetben jelentette be az új, 3 százalékos lakáshitelt, ami várhatóan szeptembertől tovább élénkíti a hazai lakáshitelek piacát.
Bár a 3 százalékos lakáshitel miatt tovább is erősödhet a hitelpiac, az csak a közeljövőben fog kiderülni, hogy az érintettek mekkora része lesz valóban hitelképes – hívja fel a figyelmet az Origo cikke. 2025. január és május között összesen 665,65 milliárd forint értékben kötöttek új lakáshitel-szerződéseket, ami 29,1 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.

Forrás: baon.hu
A 3 százalékos lakáshitel új lendületet hozhat
A szerződések száma is emelkedett: májusban 7 598 új lakáshitel-szerződés született, 10,3 százalékkal több, mint áprilisban, és 9,2 százalékkal több, mint 2024 májusában. Az év első öt hónapjában összesen 33 880 lakáshitel-szerződést kötöttek, 9 százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában.
A babaváró hitelek iránti kereslet is megugrott májusban: a szerződéses összeg elérte a 20,08 milliárd forintot, ami 18,4 százalékos növekedést jelent áprilishoz képest. Bár éves alapon még mindig 4,4 százalékos visszaesés látható, ez a konstrukció az év eddigi legjobb havi eredményét produkálta.

Forrás: www.vg.hu
A Bank360 felmérése szerint a bankok nem tapasztaltak változást a hitelkérelmek jóváhagyási arányában 2025-ben, ami arra utal, hogy a hitelképes ügyfelek aránya stabil. Ez kedvező alapot teremt a piac további bővüléséhez, különösen az új, szeptembertől induló „Otthon Start” program fényében, amely 3 százalékos kamatozású, támogatott lakáshitelt kínál lazább feltételekkel. A Bank360 számítása szerint egy 50 milliós, 25 éves futamidejű ilyen hitel havi törlesztőrészlete 237 ezer forint lenne, míg egy piaci alapú hitel esetében ez 330 ezer forintra rúgna. A különbség a teljes visszafizetendő összegben közel 29 millió forint.
Az új támogatási forma éves szinten több mint egymillió forint megtakarítást jelenthet, ami jelentősen bővítheti a lakáshitel-igénylők körét és új lendületet adhat a hazai hitelpiacnak.