bántalmazó kapcsolat

2017.09.15. 08:00

Családi titok, amit nem lehet a szőnyeg alá söpörni

Több mint 12 ezer nő töltötte ki azt a hazai felmérést, amely azt vizsgálta, az emberek hogyan vélekednek a családon belüli agresszióról, illetve véleményük szerint hányan érintettek a témában. A válaszadók csupán 17 százaléka gondolja úgy, hogy bármi is történik egy családban, az a család magánügye.

A kapcsolati erőszakot vizsgáló kutatásból – amelyet az Avon és az Ökumenikus Segélyszervezet közösen végzett el – kirajzolódott, hogy a válaszadók döntő többségének véleménye szerint 20 és 60 százalék közé tehető a bántalmazásban érintett családok száma. A 30 év alattiak közül többen vélik úgy, hogy ez az arány magasabb (40–60 százalék), míg a 30 év felettiek – leginkább az 50 évnél idősebbek – alacsonyabbra, inkább a 20–40 százalék közé teszik az érintett családok számát, derül ki a lapunkhoz eljuttatott beszámolóból.

Az eredmények alapján jellemző az is, hogy magasabbnak ítélik az érintett családok arányát azok, akik személyesen is ismernek kapcsolati erőszak áldozatává vált személyt. A kitöltők negyede ismer olyat, aki bántalmazó kapcsolatban él. A válaszadók csupán 17 százaléka gondolja úgy, hogy bármi is történik egy családban, az a család magánügye. Arra a kérdésre, hogy „A szülőnek joga van-e kedve szerint veréssel büntetni a gyermekét, ha rosszul viselkedett?” a kitöltők 81 százaléka nemmel válaszolt. A válaszolók 84 százaléka azzal a feltételezéssel sem ért egyet, hogy az erőszak esetében az áldozat is hibás provokáló magatartása miatt. A válaszadók 92 százaléka szerint nem igaz továbbá, hogy egy bántalmazó kapcsolatból nem lehet kilépni, és hogy nem érdemes segítséget kérni, azaz külső szemmel nézve is látnak és javasolnak kiutat.

Bár a fiatalok magasabbnak ítélik az érintettek számát, mégis 18 éves kortól ugrásszerűen többen vannak, akik szerint társadalmi szinten is foglalkozni kell a kapcsolati erőszak témájával. Arra a kérdésre, „Mit tenne, ha tudomására jutna, hogy a szomszédját rendszeresen bántja a párja?” korosztálytól függetlenül a legtöbben azt válaszolták, hogy beszélnének az áldozattal. A második, illetve harmadik leggyakoribb válasz, hogy beszélnének egy civil szervezettel, vagy rendőrt hívnának, arra viszont csak kevesen vállalkoznának, hogy beszéljenek a bántalmazóval. A kitöltők közel 80 százaléka úgy gondolja, hogy a kapcsolati erőszak áldozatainak a krízisközpontok valódi segítséget nyújthatnak. Őket követik a civil szervezetek és családsegítő és gyermekjóléti szolgálatok. A rendőrség a válaszadók 30 százaléka szerint nyújthat valódi segítséget az ilyen szituációban, és jellemzően a fiatalok bíznak jobban a rendőri beavatkozás eredményességében a felmérés szerint.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában