2019.04.10. 11:00
Drónok köröztek a Thury-vár előtt
Első alkalommal rendezett drónnapot a várpalotai Thury-várban a Légi Térképészeti és Távérzékelési Egyesület (ACRSA).
Fotó: Szabó Péter Dániel/Napló
– Radnóti Miklós szerint „ki gépen száll fölébe, annak térkép e táj”. Neves költőnk korában még csak álmodoztak a pilóta nélküli repülő szerkezetekről, s azokról a csodálatos képalkotási lehetőségekről, amelyeket az angol zümmögés szó után drónnak nevezett szerkezetek biztosítanak. Érdeklődve figyeljük sokan ennek az iparágnak a fejlődését, amelynek egyik véglete a lakosság által használt kicsi, viszonylag olcsó hobbidrón, a másik pedig a Predator típusú harci eszköz, amelynek segítségével kontinensnyi távolságból is levezényelhető egy légi csapás – mondta el köszöntőjében Campanari-Talabér Márta.
– Nagyon fontosnak tartottam, hogy ezt, a napjainkban már a mindennapok részévé vált, rohamos gyorsasággal fejlődő technológiát megismerhesse a nagyközönség is. Az esemény célja az volt, hogy betekintést adjon a pilóta nélküli légi járművek történetébe, a felhasználási, tevékenységi köreinek szegmenseibe, valamint a modern mérnöki módszerek megoldásaiba. Az izgalmas előadások mellett a bemutatók révén a gyakorlatban is láthatják a drónok működését az érdeklődők – mondta el kérdésünkre Lehoczky Máté főszervező, a Légi Térképészeti és Távérzékelési Egyesület (ACRSA) elnöke.
A palotai vár Thury-termében a megjelentek megismerkedhettek az egyesület működésével, a drónok kialakulásával, típusaival és felhasználási területeivel, a repülő berendezések fotográfiai felhasználásával, s alkalmazásával az oktatásban, de arról is kaphattak információt az érdeklődők, hogy miképp használják a mentésben és a személykeresésben ezeket a szerkezeteket.
A drónnap látványos bemutatóval zárult a vár előtt, ahol élesben, munka közben is láthatták az eszközöket a rendezvény vendégei.