2019.08.30. 14:00
Bronzot öntöttek és kerámiát égettek Magyarpolányban
A Magyarpolányi Művésztelep égisze alatt az Ajkai Grafikai Műhely szervezésében megtartották az ötödik nemzetközi szobrásztábort a tájházban. A tizennégy tehetséges művész közösségi alkotásának középpontjában a viaszveszejtéses bronzöntés, a faszobrászat és új műfajként a kerámiakészítés állt.
A fővárosból érkezett Kutasi Tünde szobrász először alkot Magyarpolányban
Fotó: Borsos Renáta/Napló
A tábor művészeti vezetőjétől, Dienes Attila Munkácsy-díjas szobrásztól és Csabai Tibor művésztanár grafikustól, az Ajkai Grafikai Műhely vezetőjétől lapunk megtudta, a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával megvalósított tábornak elsődleges célja, hogy a résztvevők a közösségi együttlét során egymást inspirálva, a megszokott környezetükből és a hétköznapok monotonitásából kiszakadva, családias hangulatú légkörben dolgozzanak. Így a műhelymunkák során új alkotói gondolatoktól vezérelve, a szabad alkotás adta lehetőségekkel élve, egyedi művek születnek.
– A tábor nemzetközi jellegét mutatja, hogy Ausztriából és Erdélyből is érkeztek képzőművészek a hazai Munkácsy-díjas alkotók és a Magyar Művészeti Akadémia tagjai mellett. Az itt töltött tíz nap műhelymunkái alatt elkészített alkotásokból egy-egy darab helyet kap a napokban nyílt művészeti tárlat kiállított darabjai között.
A korábbi évek grafikai és szobrásztáborai alatt összegyűlt alkotások a magyarpolányi önkormányzat jóvoltából helyet kaptak a felújított tűzoltószertár épületében, így egy egész évben látogatható kiállítás formájában mindenki számára megtekinthetőek – jegyezte meg Csabai Tibor.
Kiemelte, hogy az alkotási folyamat a hosszabb és időigényes technológia miatt többlépcsős. A tájházban működik a kerámiakészítés és a faszobrászat, míg Dienes Attila szobrászművész és fia, Dienes Szilárd öntödéjében a bronzöntés és a kerámiaégetés munkafázisa. Hozzátette, a tábor munkáját faanyaggal a Bakonyerdő Zrt. támogatta, míg a táborlakók elszállásolását a magyarpolányi önkormányzat.