2020.01.23. 07:00
Négy év a Gulágon – Könyvbemutató Veszprémben
A szovjet munkatáborban töltött éveket részletesen ismertető kötetet mutattak be a napokban Fogságom története címmel.
Fotó: Balogh Ákos/Napló
A kötetet Neszményiné Gubacsi Erzsébet írta édesapja, Gubacsi József visszaemlékezései alapján. Pintér Kornél, a programot szervező Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet elnökének bevezetője után levetítették azt a filmet, amelyben Gubacsi József emlékezett vissza elhurcolásának körülményeire és a szovjet munkatáborban töltött évekre.
A Bács-Kiskun megyei Tasson Gubacsi József már fiatalon gazdálkodott, azonban a húszas évei elején, 1941 októberében be kellett vonulnia Husztra, ahol előbb műszaki, majd sofőrkiképzést kapott. 1944 februárjában leszerelt, azonban fél évvel később behívót kapott az abádszalóki utászszázadba, amelynek tagjaként tankcsapdákat és lövészárkokat ástak a térségben. Október közepén Horthy Miklós kormányzó bejelentette a kapitulációt, ezután Gubacsi József hazatért Tassra. Novemberben azonban bevonultak a településre a szovjetek, és sokakat, köztük Gubacsi Józsefet is Örkényre hajtották és egy pincébe zárták több napra, ahonnan a foglyokat, több száz embert Kecskemétre hajtottak. Innen két hét után a magyar katonákat és a civileket bevagonírozták, és a romániai Focsaniba (Foksány) vitték, ahonnan a Vörös Hadsereg által Magyarországról elhurcolt hadifoglyokat szállították tovább szovjet munkatáborokba. A település negyven barakkjában negyvenezer embert zsúfoltak össze, sanyarú körülmények között.
Mintegy 1500 embert, köztük Gubacsi Józsefet december 24-én ismét bevagonírozták, és kilencnapos utazás után a mai Ukrajnában fekvő Dnyepropetrovszkba szállították. A helyi lágerben a romániaihoz képest még embertelenebb körülmények vártak a foglyokra: száz emberre jutott egy vödör leves, az egy méter széles, a rabok által összeeszkábált priccsen öten feküdtek a fűtetlen barakkokban. Márciusban havat lapátoltak, árkot ástak, később romeltakarításban segédkeztek, de téglagyári munkát is kellett végezniük, máskor homok- és cementlapátolásra vitték a láger foglyait.

A sanyarú körülmények és a betegségek – tífusz, vérhas – megtizedelték a foglyokat, az 1600 magyarból májusra 280-an maradtak csak életben. Gubacsi József két év után küldhetett először lapot haza, hogy tudassa az otthoniakkal, életben van. A kilátástalan helyzetben is mindig arra törekedett, valahogy túlélje, miközben nem tudhatták, miért kell a lágerben lenniük és meddig kell maradniuk.
Bár rendre hitegették a rabokat, hogy rövidesen indulhatnak haza, végül 1948 augusztusában indultak útnak a magyar foglyok. Előbb Máramarosszigetre, majd Záhonyba szállították a foglyokat. Budapest érintésével térhetett haza Gubacsi József, közel négy év távollét után.