2023.03.30. 17:32
Még izmosabban folytatódik a Pajta program
A korábbi évek sikerei után idén kétszer annyi településen nyílnak EKF-pajták, mint tavaly. Ráadásul több mint kétszer annyi támogatást kaphatnak ezek a központok, mint 2022-ben, erről is szó volt az ennek kapcsán rendezett csütörtöki sajtótájékoztatón.
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter
Fotó: Nagy Lajos
Kiderült, a Bakony–Balaton-régió 29 települése VeszprémBalaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa-forrásból összesen csaknem 170 millió forintot fordíthat közösségépítő rendezvényekre. A Pajta program legfontosabb célja változatlan: a kistelepüléseken élők közösségeit úgy erősíteni az ott élők számára fontos kulturális eszközökkel, hogy a rendezvényekért még a település határát se kelljen átlépni.
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az eseményen elmondta: ahhoz, hogy az idei esztendő sikeres legyen, már 2020-ban meg kellett kezdeni a felkészülést. A pandémia után tavaly már kipróbálhatták a szervezők azoknak a programoknak és tervezeteknek a jelentős részét, melyek idén meghatározzák a térség arculatát. Ebbe a sorba illeszkedik a Pajta program is, amitől azt is remélik, hogy a modern pajták újonnan létrejövő kulturális értékei megerősítik a települések és a régió kulturális vonzerejét. Mindez azért is fontos, mert egyfajta minta lehet az ország többi részének. Az EKF a Pajta programban tapasztalatot, kapcsolati hálót és bevált módszereket ad át a kultúraszervezőknek. A miniszter hiszi, hogy a Bakony–Balaton-térség egy természetes egység, amit erősít az a tény, hogy mindezt több mint 200 sokszínű település alkotja.
Nagy Krisztián, a VEB2023 EKF kulturális projektmenedzsere prezentációjában más mellett beszélt arról is, hogy a 29 pajta erősíti a helyi kulturális öntudatot, a generációk közötti kapcsolatot, közelebb hozza a művészeteket az emberekhez, és közvetve segíti a helyi oktatást, a kulturális nevelést is. Hangsúlyozta, a program új kulturális mikrohálózatokat épít ki, amelyek közelebb hozzák a térség településeit, kultúra iránt elkötelezett szereplőit. A régióban értékteremtő és értékközvetítő programhelyszínek jöttek létre. Szerinte a pajták a régió kulturális kincseit a kortárs művészetekkel ötvözve teszik elérhetővé a kultúrát az érdeklődők számára.

Megtudtuk azt is, hogy 2022-ben 14 település – Bakonyoszlop, Balatoncsicsó, Balatongyörök, Felsőörs, Kapolcs, Litér, Lókút, Lovas, Márkó, Nagyesztergár, Taliándörögd, Vászoly, Vöröstó és Zalaszántó – pályázatát támogatta a VEB 2023 EKF, és idén – magasabb támogatási összegekkel – újabb helyszínekkel bővül a pajták közössége: Alsópáhok, Bakonynána, Balatonfűzfő, Balatonhenye, Balatonudvari, Borzavár, Hidegkút, Jásd, Káptalantóti, Nagyvázsony, Nivegy-völgy, Nyirád, Somogyszentpál, Tés és Uzsa is helyet adhat a kulturális kezdeményezésnek.
A rendezvényen a 2021-ben indult Györöki KultúrMorzsázó nevű pajtaprogramjának második évében szerzett tapasztalatait és idei terveit Villányi Éva, a balatongyöröki Bertha Bulcsu Művelődési Ház és Könyvtár vezetője ismertette, majd az idén frissen csatlakozott Somogyszentpál polgármestere, Poszáné Szabó Edit azt mondta el, mit vár települése az eseménytől.